Arkadaşlık kurarak uyuşturucunun zararlarını anlatacaklar

Arkadaşlık kurarak uyuşturucunun zararlarını anlatacaklar
Arkadaşlık kurarak uyuşturucunun zararlarını anlatacaklar
- Ordu'da Fatsa Müftülüğü tarafından uygulamaya konulan "Bataklığa Batmadan Tut Elimi" Projesi kapsamında cami imamları çocuklarla arkadaşlık kurarak onlara "uyuşturucu maddelerin kullanımının hem dinen günah olduğunu hem de sağlıkları açısından zararlı olduğunu" anlatacak

ORDU (AA) -  GÖKHAN GÜCÜKLÜOĞLU - Ordu'da Fatsa Müftülüğü tarafından uygulamaya konulan "Bataklığa Batmadan Tut Elimi" Projesi kapsamında cami  imamları çocuklarla arkadaşlık kurarak onlara "uyuşturucu maddelerin kullanımının hem dinen günah olduğunu hem de sağlıkları açısından zararlı olduğunu" anlatacak

Fatsa Müftülüğü koordinesinde yürütülecek ve 6 ay sürecek projeyle 12-18 yaş aralığındaki çocuklar ve aileleriyle çeşitli faaliyetler düzenlenerek uyuşturucu maddeler konusunda onlara bilgi verilecek.

Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gençleri ve çocukları kötü alışkanlıklardan koruma noktasında Diyanet İşleri Başkanlığı ve onun teşkilatları olarak mesuliyetlerinin çok fazla olduğunu söyledi.

"Bataklığa Batmadan Tut Elimi" Projesi'ni bu kapsamda çok önemsediklerini anlatan Kolukısaoğlu, "İnşallah projemizle çok insanımızı bu kötü alışkanlıklardan caydırırız ama bir kişi dahi kurtarsak bütün insanlığı kurtarmış gibi projede görev alan tüm arkadaşlar büyük sevap kazanacak" dedi.

Projenin başarıya ulaşması için toplumun her kesiminden destek beklediklerini vurgulayan Kolukısaoğlu, şöyle konuştu:

"Biz en başta gençlerimize hayatın güzelliklerini ve doğruları anlatacağız. Slayt gösterileriyle daha önce bu kötü alışkanlıklara maruz kalan insanlardan örnekler vereceğiz. Önemle üzerine düşeceğimiz nokta ise gençlerin zararlarını bile bile neden bu maddeleri kullandıkları. İşte tam bu noktada cami imamlarımız ve müftülerimiz çocuklarımız ve gençlerimizle yakın ilişkiler kuracak. Sıkıntıları varsa imkanlar çerçevesinde maddi manevi olarak karşılanacak ancak daha ziyade cami imamlarımız genç arkadaşlarımızla arkadaşlık kurarak onları sportif faaliyetlere yönlendirmeye çalışacak." 

- "Sadece anlatmakla olmaz"

Kolukısaoğlu, uyuşturucu maddelerin kullanımının günah ve zararlı olduğunu sadece anlatımlarla insanlara aktarmanın zor olduğuna işaret ederek, yemek , sportif faaliyet, toplantı gibi etkinliklerle uygulamalı olarak anlatımlar yapmaya çalışacaklarını dile getirdi. 

Yapılacak faaliyette madde kullanımının dinen günah olduğunu da gençlere aşılamaya çalışacaklarını belirten Kolukısaoğlu, "Özellikle dinen bu maddelerin kullanımın haram olduğunun altını çizeceğiz. Allah göstermesin ama bundan ölenin de kendisinin katili olacağına vurgu yapacağız. Çünkü bizim canımız bile bize emanet. Dolayısıyla bir insan 'Ben kendimi öldürürüm kime ne' diyemez. Yani belki burada bir inanç eksikliği var, bunun da üzerinde duracağız" ifadesini kullandı.