Atıl durumdaki vapur turizme hizmet edecek

Atıl durumdaki vapur turizme hizmet edecek
Atıl durumdaki vapur turizme hizmet edecek
- İstanbul Büyükşehir Belediyesince Perşembe Belediyesine hibe edilen "Şehit Temel Şimşir" isimli vapur bir turizm firmasına kiralandı

ORDU (AA) -   İstanbul Büyükşehir Belediyesince Perşembe Belediyesi'ne hibe edilen ancak sigortası ve personeli olmadığı için balıkçı barınağında atıl durumda bekletilen "Şehit Temel Şimşir" isimli vapurun bölgede turizme hizmet etmesi için belediye ile özel bir firma arasında protokol imzalandı.

Yaklaşık iki yıldır, sigortası ve personeli olmadığı gerekçesiyle ilçedeki balıkçı barınağında atıl durumda bekletilen vapur, Perşembe Belediyesi tarafından özel bir firmaya 10 yıllığına kiraya verildi. 

Merkezi Giresun'da bulunan bir turizm firması tarafından kiralanan vapur, gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından, düğün salonu, balık restoranı ve kafe olarak Giresun dışında diğer illerde de hizmet verecek. 

Belediye binasında düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Perşembe Belediye Başkanı Kemal  Bahtiyar, belediye olarak vapuru kullanmakta bazı sebeplerden dolayı sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını anımsattı. 

Yaklaşık iki yıldır atıl durumda beklettikleri vapurun belediyeye maddi olarak külfet oluşturduğunu anlatan Bahtiyar, bu nedenle kiralama yöntemine başvurduklarını dile getirdi.

Bahtiyar yapılan ihale sonucu en yüksek fiyatı veren bir turizm firmasıyla anlaşma sağladıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

"Bilindiği gibi bu vapur yaklaşık iki yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediyesince belediyemize hibe edildi. Biz göreve geldikten sonra yaptığımız araştırmalar sonucu gördük ki vapurun sigortası ve personeli yok. Bizim belediye olarak kendi imkanlarımızla vapuru turizme katkı sunacak duruma getirmemiz mümkün değildi. Hatta durduğu yerde dahi belediyeye maddi bir külfeti vardı. O anlamda ihale yoluyla vapuru kiraya çıkardık. Sonucunda bir turizm firmasına 10 yıl süreyle aylık 2 bin lira bedelle kiraya verdik. Her iki taraf için de hayırlı uğurlu olsun." 

Turizm firması yetkilisi Devrim Alaca ise vapurun sadece Giresun'a değil, Karadeniz'in tamamına hizmet vereceğini söyledi. 

Karadeniz'de bir ilki hayata geçirmeye çalışacaklarını vurgulayan Alaca, bölge turizminin gelişimi adına ellerini taşın altına soktuklarını kaydetti. 

Vapuru, en kısa sürede hizmete sokmaya çalışacaklarına işaret eden Alaca, "Biz olaya sadece Giresun olarak bakmıyoruz. Bu vapur gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra tüm Karadeniz Bölgesi'ne hizmet verecek. Örneğin içinde düğün ve özel organizasyonların yapılabileceği salon olacak. Aynı zamanda balık restoranı ve kafe yer alacak. Yani Giresun'da sabit durmayarak bölge turizmine hizmet verecek" diye konuştu.