"Ayı sigortası" arıcıları sevindirdi

"Ayı sigortası" arıcıları sevindirdi
"Ayı sigortası" arıcıları sevindirdi
- Arıcıların girişimleriyle, "ayı saldırıları" sonucu oluşan zararın TARSİM kapsamına alınması üreticileri sevindirdi - Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Yılmaz: - "Bundan sonra kovanlarını sigorta yaptıran üreticilerimizin ayı saldırıları sonucunda oluşan zararları TARSİM tarafından karşılanacak" - Üretici Neşet Nuhoğlu: - "Ayının kanunen vurulması yasak. O nedenle arıcılarımıza ayı sigortası getirilmesi çok önemli ve isabetli olmuştur"

ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - Arıcıların girişimleriyle, "ayı saldırıları" sonucu oluşan zararın  Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamına alınması üreticileri memnun etti.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, AA muhabirine, TARSİM ile yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuçlandığını belirterek, binlerce arıcının beklediği kararın üreticilerin lehine çıktığını söyledi.

Ayıların yıllardır özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde bulunan gezginci arıcıların kovanlarına parçalayarak zarar verdiğini ve üreticilerin bu zararlarını karşılayamamasına çok üzüldüklerini ifade eden Yılmaz, "Bundan sonra böyle bir şey olmayacak. Bundan sonra kovanlarını sigorta yaptıran üreticilerimizin ayı saldırıları sonucunda oluşan zararları TARSİM tarafından karşılanacak" ifadesini kullandı. 

Şimdiye kadar arıcıların kovanlarını ayılardan korumak için farklı yöntemler denediğini ancak bunların da başarısızlıkla sonuçlandığını vurgulayan Yılmaz, "Bazı üreticilerimiz kovanları ağaçlara çıkardı. Kovanların çevresini elektrikli tellerle çevirdi. Ancak fayda etmedi. Ayı yine bu engelleri aşarak kovanları parçaladı" diye konuştu. 

Yılmaz, ayı saldırısı sonucu kovanları parçalanan üreticiye kovan başı 175 lira ödeme yapılacağına dikkati çekerek, bu rakamın TARSİM yetkililerince yapılacak hasar tespitine göre değişebileceğini vurguladı. Yılmaz, "Eğer kovan çok az zarar görmüşse fiyat düşebiliyor ancak tümden bir kovan zarar görmüşse üreticiye kovan başı 175 lira ödeme yapılacak" diye konuştu. 

- Üreticiler memnun 

Bal üreticileri de "ayı sigortası"nın TARSİM kapsamına alınmasından dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. 

Ordulu üreticilerden Neşet Nuhoğlu, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde arıcılık yapan üreticilerin ayı saldırılarıyla sıkça karşılaştığını söyledi. 

Ayıların, arı kovanlarına ciddi anlamda zarar verdiğini belirten Nuhoğlu, "Ayının kanunen vurulması yasak. O nedenle arıcılarımıza ayı sigortası getirilmesi çok önemli ve isabetli olmuştur. Bundan sonra arıcılarımız özellikle bunu ihmal etmez ve yaptırır. Bizim bu konudaki zararlarımız daha önce karşılanmıyordu. Artık karşılanmış olacak" değerlendirmesinde bulundu. 

Murat Şahinkaya da karara çok sevindiklerini aktararak, "Artık geceleri daha rahat uyuyacağız. Kovanlarımızı yine koruyup kollayacağız ancak önüne bir türlü geçemediğimiz ayı saldırılarının zararları karşılanmış olacak" şeklinde konuştu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Güneydoğu

  ,

  Tarım

  ,

  lira

  ,

  sigorta