Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)
- "(HSYK'nın ihraç kararları) Hiç kimse demokratik yollarla seçilmiş hükümetlerin üzerinde baskı oluşturmaya kalkmasın. Bu bakımdan da öğretici olduğu kanaatindeyim. Türkiye'nin bundan sonraki demokratikleşme sürecine katkı sunacak bir karar olduğuna inanıyorum"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, HSYK'nın ihraç kararına ilişkin, "Hiç kimse demokratik yollarla seçilmiş hükümetlerin üzerinde baskı oluşturmaya kalkmasın. Bu bakımdan da öğretici olduğu kanaatindeyim. Türkiye 'nin bundan sonraki demokratikleşme sürecine katkı sunacak bir karar olduğuna inanıyorum"  dedi.

Kurtulmuş, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Ordu'da, partisinin kadın kolları üyeleriyle Boztepe Tesisleri'nde bir araya geldi. 

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, HSYK 2. Dairesi'nin savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihracıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Tamamen bağımsız bir kurum olan HSYK'nın bu kararı aldığını belirten Kurtulmuş, "Ama bu kararına gerekçe olan olayları hatırlarsanız, Türkiye gerçekten fevkalade önemli darbe niteliğindeki hukuki birtakım adımlarla karşı karşıya kaldı" dedi. 

Kurtulmuş, o süre içerisinde adı geçen hukuk adamlarının bir hukuk adamı gibi değil, tabiri caizse bir "militan" gibi davrandıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bir taraf olarak siyasetin önünü kapatmak, Türkiye'de halkın oyuyla seçilmiş olan hükümetin neredeyse bir yargı darbesiyle indirilmesi için elinden gelen her türlü şeyi yaptılar. Bunların içerisinde birtakım usulsüz operasyonlardan tutun da adliye binasının önünde bildiri dağıtmaya kadar hiç alışık olmadığımız ve Türkiye'de bundan önce hiçbir yargı mensuplarının görmediği birtakım tarafgir ve art niyetli adımlara şahit olduk. Dolayısıyla HSYK, tüm bunları ve bunların arkasındaki hukuki gerekçeleri ortaya çıkararak böyle bir karar almış oldu. Bu kararı hepimiz susarak ve saygıyla karşılamak durumundayız."

- "Yapanın yanına kar kalmıyor" 

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, seçilmiş hükumetlerin üzerinde kimsenin baskı oluşturmaya kalkmaması gerektiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Bu tabiki şunu da gösteriyor; Türkiye'de bu anlamda nasıl bu insanların militanca hukuku kendi emellerine alet etme anlayışları nasıl bir ilk idi ise ilk sefer bir şey görünmüş oldu. Yani yapanın yanına kar kalmıyor. Hiç kimse hukuksuz tavırlar içerisinde hukukun gücünü kullanarak, Türkiye'de bir takım paralel işler yapmaya kalkmasın. Birtakım, demokratik yollarla seçilmiş hükümetlerin üzerinde baskı oluşturmaya kalkmasın. Bu bakımdan da öğretici olduğu kanaatindeyim. Türkiye'nin bundan sonraki demokratikleşme sürecine katkı sunacak bir karar olduğuna inanıyorum." 

(Sürecek)