Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)
- " (Ankara'daki terör saldırısı sonrasında ölenlere ilişkin sivil şehit tanımlama tartışması) Ben açıklamalarımda sivil şehit kavramını asla kullanmadım. Öyle bir kavram Bakanlar Kurulu tarafından da kullanılmamıştır" - "Her iki canlı bombanın kimliklerinin tespitinin son aşamasına gelinmiştir. Bu tespitle birlikte arkasındaki örgütlerin de kimler olduğu noktasında son noktaya gelinmiştir" - "Ankara il emniyet müdürü, emniyet istihbarat müdürü ve il güvenlik müdürleri soruşturmanın selameti açısından açığa alındılar" - "Devletin en üst düzey denetleme mekanizmaları harekete geçirilmiş, bununla ilgili en üstten en alt birime kadar kimde, nerede, hangi hata varsa, eksiklik ve kusur varsa bunlar ortaya çıkarılacak ve gereği yapılacaktır"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "( Ankara 'daki terör saldırısı sonrasında ölenlere ilişkin sivil şehit tanımlama tartışması) Ben açıklamalarımda sivil şehit kavramını asla kullanmadım. Öyle bir kavram Bakanlar Kurulu tarafından da kullanılmamıştır" dedi. 

Kurtulmuş, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Ordu'da, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamalarını hatırlatması üzerine Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Mesele şudur. Bakanlar Kurulunda tartışılan, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için daha önceki terör saldırılarında olduğu gibi 5233 sayılı terör mağdurlarının mağduriyetlerinin giderilmesine ilişkin yasanın gereğinin yerine getirilmesi. Onlarla ilgili tazminatların yatırılması ve devletin desteğini ortaya koymak için Bakanlar Kurulunda karar alınmıştı. Bu kararla ilgili, ilgili kurulların tespitlerinden sonra ilgili bakanlık olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gereğini yerine getirecektir. Bizim söylediğimiz budur. Dolayısıyla bunun çarpıtılarak başka anlamlar yüklenecek şekilde ifade edilmesini de fevkalade yadırgadığımı, doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum."

Kurtulmuş, yasanın gereğinin yerine getirileceğini, devlet olma sorumluluğunun da bu olduğunu vurgulayarak, "Terörün ortaya çıkardığı mağduriyetleri gidermek için bu konuda mağdur olan vatandaşlarımızla ilgili gerekli tedbirler ve gerekli düzenlemeler alınacaktır" ifadesini kullandı. 

- Canlı bombanın kimliğine ilişkine çalışma 

Her iki canlı bombanın kimliklerinin tespitinin son aşamasına gelindiğine vurgu yapan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu tespitle birlikte arkasındaki örgütlerin de kimler olduğunu noktasında son noktaya gelinmiştir ancak kesinleşmeden, yüzde yüz emin olmadan 'bu kesin bilgidir' noktasında kamuoyuna doğru bir bilgi vermemeyi, doğru bulmayız. Büyük oranda kesindir. Kesinleşmek üzeridir. Kesinleştiği zaman da zaten bütün kamuoyuyla hem şahısların isimleri hem bu isimlerin arkasındaki örgüt bağlantıları, muhtemel olası şüphelilerin dışında, muhtemel olmayan şüphelilerin de kimler olabileceği üzerinde çok titiz bir çalışma yürütülüyor. Çok detaylı şekilde, belki binlerce delil, binlerce farklı görüntü inceleniyor. Bunun sonunda belli bir noktaya gelindi. Ümit ederim en kısa zamanda bütün detaylarıyla konu ortaya çıkacaktır. Çıktığı anda da bunu kamuoyuyla paylaşacağız."

- Ankara'daki görevden alınmalar

Kurtulmuş, Ankara'da emniyet müdürlerinin görevden alınmasına da değinerek, "Ankara il emniyet müdürü, emniyet istihbarat müdürü ve il güvenli müdürleri soruşturmanın selameti açısından açığa alındılar. Biz ilk adan itibaren şunu söylüyoruz; Olayın sıcaklığı ortada. Olay olur olmaz idari soruşturmalar başlatılmış, müfettişler bütün soruşturmaları en ince noktaya kadar sürdürüyorlar. Ayrıca devletin en üst denetleme organı olan Devlet Denetleme Kurulu da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından harekete geçirilmiş, rutin dışına da çıkarak her türlü ihtimal, her türlü hata, gözden kaçırma ne varsa bunların hepsi ortaya çıkarılacaktır" diye konuştu.

Kamuoyunun bu konuda duyarlı olmasını en başından beri tavsiye ettiklerini bildiren Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bu konunun şu ya da bu şekilde siyasetin malzemesi yapılmamasını rica ediyoruz. Hatalar, kusurlar, ihmaller ve yanlışlıklar, bunların hepsi ortaya çıkarılacak. Bunlarla ilgili bütün tedbirler alınacak. Bütün cezalar verilecektir ama soruşturmanın hemen başında 'falanca istifa etsin' gibi meseleyi bir polemik haline getirmeyi, durumun nezaketiyle, hatta durumun hassasıyla bağdaşır bir tavır olarak görmüyoruz. İdari soruşturma devam ediyor. Ondan dolayı 3 emniyet müdürümüz açığa alınmıştır. Ayrıca devletin en üst düzey denetleme mekanizmaları harekete geçirilmiş, bununla ilgili en üstten en alt birime kadar kimde nerede hangi hata varsa, eksiklik ve kusur varsa bunlar ortaya çıkarılacak ve gereği yapılacaktır." 

(Sürecek)