Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)
- "(Ankara'daki patlama) Hep beraber aynı kederi, aynı üzüntüyü yaşıyoruz, bunları paylaşıyoruz. Biz böyle davrandıkça bu ülkenin üzerinde operasyon yapmak isteyenlerin de istekleri, hevesleri kursaklarında kalacaktır" - "O bombayı patlatanların muhatabı bütün Türkiye'dir. Dolayısıyla bunun üzerinden şu ya da bu parti mensubunun, şu ya da bu siyaset mensubunun siyasi birtakım rant elde etmesini asla kabul etmeyiz, buna millet olarak müsaade etmeyiz"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ankara 'daki terör saldırısına ilişkin, "Hep beraber aynı kederi, aynı üzüntüyü yaşıyoruz, bunları paylaşıyoruz. Biz böyle davrandıkça bu ülkenin üzerinde operasyon yapmak isteyenlerin de istekleri, hevesleri kursaklarında kalacaktır" dedi.

Kurtulmuş, Altınordu Belediyesi tarafından bir otelde düzenlenen kahvaltı programında sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Ortadoğu 'yu bölüp, parçalamanın yolu olarak hem etnik hem de meşrep çatışmalarının öngörüldüğünü belirten Kurtulmuş, "Ne yazık ki bölgenin biçare halkları da bu oyuna gelmiş görünüyor. İşte burada, bu bölgenin içerisinde çok şükür 1990'dan beri devam etmekte olan, özellikle son döneme ilişkin karışıklıklardan, kaoslardan etkilenmeyen tek ülke Türkiye 'dir" diye konuştu.

Ankara'da patlamaya ilişkin değerlendirmede bulunan Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz Cumartesi günü maalesef Ankara'da, son derece vahşi, son derece hain ve bütünüyle Türkiye'nin tamamını muhatap olarak alan ve Türkiye'yi Ortadoğululaştırmak için patlatılan bombaların sonuçlarına şahit olduk. Çok uyanık olmak mecburiyetindeyiz. O bombalar herhangi bir STK'ların, 3 veya 4 STK'nın bir araya gelip orada organize ettiği ve miting dolayısıyla patlatılmış olabilir. Orada hayatını kaybeden kardeşlerimiz bir siyasi ya da birkaç siyasi gruba ait insanlar olabilir ama şundan emin olun ki o bombayı patlatanlar sadece oradaki katılımcıları muhatap almadılar. O bomba sadece Sıhhıye Meydanı'nda Ankara Garı'nın önünde patlamadı. O bomba aynı zamanda Ordu'da, Altınordu'nun merkezinde de patladı. O bomba aynı zamanda Edirne'de de Erzurum'da da patladı."

- "78 milyon olarak bu yası tutuyoruz"

Numan Kurtulmuş, "İstediler ki bu ülkenin insanlarının bütünlüğüne, bütünlüğüne karşı, bunu bozmaya karşı o bombalar patlatıldı" ifadesini kullanarak, "Dolayısıyla bir yas tutacaksak hep beraber, 78 milyon olarak bu yası tutuyoruz. Bu yas hepimizin yasıdır. Bu keder, bu üzüntü hepimizin üzüntüsüdür ve Allah'ın izniyle nasıl insanlar düğünlerde, derneklerde bir araya gelir sevinçlerini paylaşırlarsa, insanların en çok bir araya getiren şey taziyelerinin paylaşılmasıdır" dedi.

Hep beraber aynı kederin, aynı üzüntünün yaşandığını, bunların paylaşıldığını vurgulayan Kurtulmuş, "Biz böyle davrandıkça bu ülkenin üzerinde operasyon yapmak isteyenlerin de istekleri, hevesleri kursaklarında kalacaktır. Bunun için canla başla bugünleri, bu zor günleri aşacağız" ifadesini kullandı.

Bu konuda kimsenin siyaset yapmasına izin verilmemesi gerektiğini anlatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Burası siyaset yapılacak bir yer değildir, bu ortam. Bu patlamadan dolayı hükümeti ya da devleti suçlayarak birilerinin yol alması mümkün değildir. El insaf, akıl sahibi olmak lazım. İnsaf, izan ve vicdan sahibi olmak lazım. O bombayı patlatanların muhatabı bütün Türkiye'dir. Dolayısıyla bunun üzerinden şu ya da bu parti mensubunun, şu ya da bu siyaset mensubunun siyasi bir takım rant elde etmesini asla kabul etmeyiz, buna millet olarak müsaade etmeyiz. Bu, siyaset tartışacağımız yer değil, insanlığımız gereği hep beraber yaralarını sarmaya çalışacağımız bir büyük olaydır."

- "Demokrasinin gücüyle bütün bugünleri aşacağız"

Kurtulmuş, daha evvel zor dönemlerin aşıldığı gibi bugünlerin de aşılacağını belirterek, "Birlikle, dirlikle, kardeşlikle, barışla ve hepsinden önemlisi demokrasinin gücüyle bütün bugünleri aşacağız. Türkiye'yi Suriyelileştirmek isteyenler, Türkiye'yi Ukraynalılaştırmak isteyenler emellerine nail olamayacaklar. Bunun için hep beraber Türkiye'de istikrardan, barıştan, demokrasiden yana, siyasi ve ekonomik istikrardan yana kararımızı kuvvetlendirerek yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

(Sürecek)