Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "(Çözüm süreci) Provokasyonlar oluyor, 6-7 Ekim olaylarını gördünüz, Ağrı'da olaylar oluyor, belki seçim sürecinde başka olaylar da olacak ama ne olursa olsun bu memlekette 77 milyon artık silahların susmasını, annelerin ağlamamasını istiyor, onun için bunu kararlılıkla yürüteceğiz"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çözüm süreciyle ilgili, "Provokasyonlar oluyor, 6-7 Ekim olaylarını gördünüz, Ağrı'da olaylar oluyor, belki seçim sürecinde başka olaylar da olacak ama ne olursa olsun bu memlekette 77 milyon artık silahların susmasını, annelerin ağlamamasını istiyor, onun için bunu kararlılıkla yürüteceğiz" dedi.

Kurtulmuş, genel seçimlerde AK Parti'den 1. sıra milletvekili adayı olduğu memleketi Ordu'daki bir otelde, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Konuşmasına, Ordu'da kendisine gösterilen ilgiden dolayı katılımcılara teşekkür ederek başlayan Kurtulmuş, milletin 13 yıl boyunca AK Parti 'ye gerekli desteği verdiğini belirterek, bu destek sayesinde Türkiye 'de çok şeyler yapıldığını dile getirdi.

Kurtulmuş, yapılan hizmetlerden örnekler vererek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi artık yeni dönemde siyasi , hukuki ve ekonomik reformları daha ileriye götürme arzusundayız. Bu dönemde artık siyasi aktörler, siyasi partilere bağlı kalmaksızın, Türkiye'de kimsenin gözü geride kalmayacak şekilde, kimsenin de içinde ve zihninde bu milletin iradesine müdahale etmeyecek şekilde siyasi reformlarımızı tamamlayacağız. Milletimizden bunun için bir kez daha 7 Haziran seçimlerinde destek ve vekalet istiyoruz. Bu çerçevede önümüzdeki parlamento, Türkiye'de siyasi ve hukuki reformların tamamlandığı bir parlamento olacaktır."

- "Türkiye'nin bundan sonra geriye dönüşü yok"

Kurtulmuş, yeni Anayasa'yı yapacak çoğunluğu elinde bulunduracak bir parlamento oluşacağına inandıklarını belirterek, "Artık Türkiye'nin bundan sonra geriye dönüşü yok" ifadesini kullandı.

Bahsettikleri reformların yapılmaması veya gecikmesi durumunda Türkiye'nin 1970'li yıllara geri döneceğini dile getiren Kurtulmuş, "Türkiye'nin sorunlarını çözemeyen, 1,5 yılda bir iktidar değiştiren, siyasi anlamda da birisinin A dediğine, birisinin Z dediği bir hale inşallah geri dönmeyeceğiz. Türkiye'de kenarda oturup da 'acaba nasıl siyasi anlamda etkin oluruz' diyerek bir takım hayaller kuran darbecilerin ellerine inşallah bir daha düşmeyeceğiz. Türkiye IMF'nin kapısında ülkeyi üç kuruşa mahkum eden zihniyetin kapısına düşmeyecek. Bunun için önümüzdeki parlamentodan büyük bir iradeyle çıkacağımıza inanıyoruz" diye konuştu. 

- Çözüm süreci

Kurtulmuş, Türkiye'nin en önemli meselelerinden birinin de çözüm süreci olduğunu vurguladı.

Ülkenin 30 yıldır devam eden terör meselesiyle 50 bine yakın insanını kaybettiğini ve 1,2 trilyon dolar kayba uğradığını anımsatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanken başlattığı çözüm süreci Allah'ın izniyle kendi istikametinde yürüyor. Provokasyonlar oluyor, 6-7 Ekim olaylarını gördünüz, Ağrı'da olaylar oluyor, belki seçim sürecinde başka olaylar da olacak ama ne olursa olsun bu memlekette 77 milyon artık silahların susmasını, annelerin ağlamamasını istiyor, onun için bunu kararlılıkla yürüteceğiz. Çelme takmak isteyenler olacaktır, engel olmak isteyenler olacak ama sonuçta bu siyasi irade inşallah en kısa sürede bu büyük sorunu da halledecek ve Türkiye kalkınmasını ileriye gitmesine ve refahına harcayacaktır."

Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümüne gidilen bir süreçte 1. Dünya Savaşı'nda galiplerin çizdikleri coğrafyadaki parçalanmaların devam ettiğine işaret eden Kurtulmuş, bir asır önce bu sorunları çizenlerin bir asır sonra da bir kez daha söz konusu coğrafyanın etnik ve mezhebi anlamda bölünmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti.

Kurtulmuş, bu tablo içerisinde Türkiye'nin çözüm süreci kapsamında sağlayacağı barışın Ukrayna'dan Balkanlar'a kadar herkes için örnek ve umut teşkil edeceğini belirterek, Türkiye'nin daha ileri gidebilmesi için tüm vatandaşların desteğini beklediklerini kaydetti.