Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Bu topraklarda biz hiç kimseyi ana dilinden, kendisinin ait olduğu mensubiyetten dolayı ayırmadık, Allah'ın izniyle bu topraklar var oldukça, kardeşlik var oldukça hep birlikte, bir arada olacağız" - "Birileri geçmişte bunu bozmak istedi, yarın da bozmak isteyenler olur ama onlara prim vermeyeceğiz"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bu topraklarda biz hiç kimseyi ana dilinden, kendisinin ait olduğu mensubiyetten dolayı ayırmadık, Allah'ın izniyle bu topraklar var oldukça, kardeşlik var oldukça hep birlikte bir arada olacağız" dedi.

Seçim çalışmaları için memleketi Ordu'da bulunan Kurtulmuş, ilk olarak Fatsa ilçesinin İslamdağ Mahallesi'nde gerçekleştirilen Halil Hoca Efendi'yi anma etkinliğine katıldı.

Etkinliğin ardından Korgan ilçesi Çiftlik Mahallesi'nde düzenlenen Hıdırellez Şenlikleri ve Cemevi açılış törenine katılan Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, Anadolu topraklarının Sünnisi ile Alevisini sarmalayan bir coğrafya olduğunu söyledi.

Anadolu topraklarında kıyamete kadar bir ve beraber olarak yaşayacaklarını anlatan Kurtulmuş, hiç bir zaman bu topraklarda Sünni, Alevi ayrımı yapmadıklarını ve yapmayacaklarını vurguladı.

Kurtulmuş, Türkiye 'de insanları bölmek için birçok kötü, hain senaryolar yapıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bu topraklarda biz hiç kimseyi ana dilinden, kendisinin ait olduğu mensubiyetten dolayı ayırmadık, Allah'ın izniyle bu topraklar var oldukça, kardeşlik var oldukça hep birlikte, bir arada olacağız. Birileri geçmişte bunu bozmak istedi, yarın da bozmak isteyenler olur ama onlara prim vermeyeceğiz. Bu ülkede insanları ayırmak isteyenler vardı. Bu memlekette nice hain, kötü senaryolar oldu. Nice insanlar genç yaşlarında hayatlarından edildi. Bunların hepsi geçmişte oldu, gelecekte de olacaktır. Bunlara karşı uyanık olacağız."

- "Cemevi ayrılık olma yeri değil"

Kurtulmuş; Çorum, Kahramanmaraş, Gazi olayları gibi olaylara asla prim vermeyeceklerini söyledi.

Cemevlerinin adı üstünde, toplanma yeri olduğunu belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Cemevi birlik olma, dirlik olma yeri, ayrılık yeri değil. Cami adı üstünde cem eden bir mahal demek. Cemevi de aynı manada, o da birlikte olunan yer demek. Allah'ta toplanan, Muhammed'de toplanan, Ali'de toplanan yer demek. Bundan başta müştereklik olur mu? Bir türlü insanları ayırmaya başladığımız zaman insanları ayırırsınız ama Allah'ta, Muhammed'de ve Ali'de toplarsanız, insanların bütün farklılıklarının hepsi geride kalır, ortak noktamız ayakta kalır. Bu ruhu asla kaybetmeyeceğiz. Bu ruhu kaybetmedikçe hep daha ileriye gideceğiz."

Kurtulmuş, konuşmasının ardından Korgan Çiftlik Mahallesi Kültür ve Cemevi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Öte yandan, Korgan ilçesinden kent merkezine dönüşte, üç aracın karıştığı hasarlı kazayı gören Kurtulmuş, aracından inerek sürücülere "geçmiş olsun" dileklerini iletti.