Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Diyanet İşleri Başkanlığını, taşıdığı misyon gereği herhangi bir tartışmanın, taraf olmanın konusu haline getirmemek gerekir. Bu, Türkiye'ye yapılacak çok önemli yanlışlıklardan birisi olur"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Diyanet İşleri Başkanlığını, taşıdığı misyon gereği herhangi bir tartışmanın, taraf olmanın konusu haline getirmemek gerekir. Bu, Türkiye 'ye yapılacak çok önemli yanlışlıklardan birisi olur" dedi.

Kurtulmuş, seçim çalışmaları kapsamında geldiği memleketi Ordu'da, bir otelde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Son zamanlarda Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili tartışmalar var. Özellikle bir siyasi partinin genel başkanının bazı söylemleri oldu. Siz bu tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Kurtulmuş, çok partili hayata geçilmesinin ardından kurumun her zaman tartışmalara konu edildiğini, bazı kurumların tartışmaların dışında bırakılması gerektiğini vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanlığının, toplumun üzerinde uzlaştığı nadir kurumlardan biri olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Siyasi farklılıklarımız olur. O kurumların, şu ya da bu şekilde çalışması istikametinde farklı değerlendirmelerimiz olabilir ama bırakın da Diyaneti tartışmanın dışında bırakalım. Çünkü hepimizi ilgilendiren bir konu. Din hizmetlerinden sorumlu olan bir müessese. Bu müessesenin daha ileriye gitmesi, hizmetlerini daha iyileştirmesi için elimizde fikir varsa, proje varsa bunu ortaya koyalım. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığını, taşıdığı misyon gereği herhangi bir şekilde tartışmanın, taraf olmanın konusu haline getirmemek gerekir. Bu, Türkiye'ye yapılacak çok önemli yanlışlıklardan birisi olur. Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili bütün siyasi partilerin tabii ki görüşü olacak ama bu görüş 'daha iyi nasıl din hizmeti verilebilir', bununla ilgili olursa başımızın üstünde."

Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanlığını yıpratacak sözlere milletin de itibar etmeyeceğini, bunun siyaseten de bir karşılığı olmadığını ifade etti.

-Süper Lig benzetmesi

Kurtulmuş, 7 Haziran'da yapılacak seçime de değinerek, Türkiye'nin, 7 Haziran'da Süper Lig'e çıkıp çıkmama kararının verileceği bir seçimi yaşayacağını dile getirdi. 

Ordu'da ve Türkiye'de gördükleri tablonun, vatandaşın kararını "istikrarın sürmesi yönünde vereceği" şeklinde olduğunu belirten Kurtulmuş, "Siyasi ve ekonomik reformları, iktisadi alanda Türkiye'nin daha fazla ürettiği, daha fazla ihracat yaptığı, daha fazla istihdam ürettiği, daha fazla büyüdüğü, büyümesinden oluşan zenginliği de daha fazla paylaştığı bir Türkiye'yi kurmak boynumuzun borcudur ve Türkiye'nin geldiği noktada asla vazgeçemeyeceği tarihi hedeflerinden biridir" diye konuştu.