Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Her kim, Çözüm Süreci'ni akamete uğratacak söz, icraat, tavır içerisinde olursa, bunun karşılığını millet verir. Dolaysıyla herkes aklını başına alsın, herkes samimi olsun" - "Türkiye'de provokasyonlar yapılabilir, Türkiye'de halkı huzursuz edecek birtakım çalışmalar yapılabilir. Bundan kaçınmak lazım. Bunu sağlamanın yolu da siyaset dilini gerçekten düzeltmekten geçiyor" - "(Görmez'in makam aracını iade edeceği açıklaması) Diyanet İşleri Başkanımız böyle bir karar almışsa gerçekten doğru olan budur. Madem aracı iade etmek istiyor dolayısıyla onun kararına burada saygı duyarız. Bunun polemik konusu yapılmasını da doğru bulmayız"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Çözüm Süreci'nin kalp krizi geçirdiği" yönündeki açıklamasını değerlendirirken, "Her kim Çözüm Süreci'ni akamete uğratacak söz, icraat, tavır içerisinde olursa bunun karşılığını millet verir. Millet bir daha bunu istemiyor, dolaysıyla herkes aklını başına alsın, herkes samimi olsun" dedi. 

Seçim çalışmaları kapsamında memleketi Ordu'da bulunan Kurtulmuş, Ünye ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu. 

Mustafa Rakım Efendi Parkı'nda vatandaşlarla sohbet eden Kurtulmuş, burada gazetecilerin sorularını da yanıtladı. 

Kurtulmuş, bir gazetecinin, Demirtaş'ın "Çözüm Süreci'nin kalp krizi geçirdiği" yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine, Çözüm Süreci'nin seçim atmosferine heba edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Hiçbir siyasi partinin, Çözüm Süreci'ni seçimde oy alma aracı olarak kullanmaması gerektiğine işaret eden Kurtulmuş, söz konusu sürecin millete mal olduğunu anlattı.

Kurtulmuş, 40 yıllık problemi çözmek zorunda olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Sayın Demirtaş ve diğer arkadaşlara dostça söylüyorum, Çözüm Süreci millete mal olmuş bir süreç. Bu millet, 40 yıllık derin ve ağır problemi çözmek mecburiyetindedir. 'Seçimde üç oy fazla alalım, üç oy eksik alalım', bunun Çözüm Süreci ile hiçbir ilgisi yoktur. Burada çözüm süreci üzerinden birtakım sorunlar çıkartarak ya da birtakım sorunların çıktığını ima eden sözler söyleyerek oy devşirmeye kalkmasınlar. Bunun Türkiye 'ye gerçekten hiçbir faydası olmaz. Bunun, millete çok büyük zararı olur. Seçimdeki süreçleri başka şekilde görsünler, kampanyalarında başka şeyler söylesinler."

Türkiye'de, 77 milyonun tamamının artık barış istediğini ifade ederek, " Silah ortamında, çatışma ortamında çocuklarının yaşamasını istemiyor. Türkiye, geleceğini terörün prangaları altında yaşamak istemiyor. Dolayısıyla 'yok kalp krizi geçirdi, yok aksadı, yok falan' bunları söyleyerek üç, beş oy fazla almak istiyorlarsa bu nafile bir gayrettir. Buradan bir sonuç çıkmaz. Her kim çözüm sürecini akamete uğratacak laf, söz, icraat, tavır içerisinde olursa, bunun karşılığını millet verir. Dolayısıyla herkes aklını başına alsın, herkes samimi olsun. İsterse HDP'liler tamamıyla karşı çıksalar bile bu süreç yürüyecektir çünkü millete mal olmuş bir süreçtir" diye konuştu.  

- "Birbirimizin düşmanı değil, rakibiyiz"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, seçim sürecinde, HDP'den tansiyonu düşürecek açıklamalar beklediklerini dile getirdi.

"30 Mart seçimleri öncesinde olduğu gibi 7 Haziran seçimleri öncesi de bir provokasyon olmasını bekliyor musunuz, size herhangi bir istihbarat ulaştı mı?" soru üzerin Kurtulmuş, Türkiye'nin sırat köprüsünden geçtiğini belirtti. 

Bir kısım çevrelerin, Türkiye'nin güçlü yürüyüşüne mani olmak isteyebileceğine dikkati çeken Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Bunun yolu nedir? Türkiye'de provokasyonlar yapılabilir, Türkiye'de birtakım halkı huzursuz edecek çalışmalar yapılabilir. Bundan kaçınmak lazım. Bunu sağlamanın yolu da siyaset dilini gerçekten düzeltmekten geçiyor. Biz siyasi partiler olarak şu şuurla hareket etmemiz lazım. Fikirlerimiz farklı olsa da birbirimizin düşmanı değiliz. Biz partiler olarak birbirimizin düşmanı değil, birbirimizin rakibiyiz."

Kurtulmuş, uyanık olunması gerektiğini vurgulayarak, "Uyanık olarak, siyasetçiler olarak bizim üzerimize düşen, kavganın diliyle değil, barışın diliyle konuşmaktır" dedi.

- "Polemik konusu yapılmasını doğru bulmayız"

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in kendisine tahsis edilen makam aracını iade edeceğine yönelik açıklamalarının hatırlatılması üzerine de Kurtulmuş, "Diyanet İşleri Başkanımız böyle bir karar almışsa, gerçekten doğru olan budur. Madem aracı iade etmek istiyor, dolayısıyla onun kararına burada saygı duyarız. Bunun polemik konusu yapılmasını da doğru bulmayız" dedi.