Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "(MİT tırlarının durdurulması) Hiçbir şekilde yetkisi olmadan bunları yapmaya kalktılar. Tabii ki Türkiye'yi birtakım kriz ve kaos ortamlarına sokmak isteyenler, bunun bedelini her türlü ödeyeceklerdir. Bunları mahkemelerde ödeyeceklerdir" - "(Ben falancı gruba bağlıyım, falanca emir komuta içinde hareket ediyorum ve devletin işleyişi dışında bir işleyişim var) derseniz bunun bedelini ödersiniz. Herkes ne yapacaksa bunu yasalar önünde yapacak"

ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin MİT'e ait tırların durdurulması soruşturmasına ilişkin kararını değerlendirerek,  "Hiçbir şekilde yetkisi olmadan bunları yapmaya kalktılar. Tabii ki Türkiye 'yi birtakım kriz ve kaos ortamlarına sokmak isteyenler, bunun bedelini her türlü ödeyeceklerdir. Bunları mahkemelerde ödeyeceklerdir" dedi.

Kurtulmuş,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, MİT'e ait tırların durdurulması soruşturması kapsamında, eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, eski Adana İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay, savcılar Özcan Şişman, Aziz Takçı ve Ahmet Karaca hakkında, Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği tutuklamaya yönelik yakalama kararını değerlendirdi.

Herkesin sorumluluk sınırının belirlendiğini ifade eden Kurtulmuş, "Burası bir muz cumhuriyeti değil. Burada yasa var, anayasa var, burada herkesin yetki ve sorumlulukları bellidir. 'Ben falancı gruba bağlıyım, falanca emir komuta içinde hareket ediyorum ve devletin işleyişi dışında bir işleyişim var' derseniz bunun bedelini ödersiniz. Herkes ne yapacaksa, bunu yasalar önünde yapacak. Yaptıklarının hesabını da yasalar önünde verecek" diye konuştu. 

Kurtulmuş, "Türkiye Cumhuriyeti savcıları kendi başlarına, kendilerine çıkartarak Türkiye'nin, MİT'in gizlilik içinde yapılan bir operasyon ve insani yardımın Suriye'deki Türkmenlere gönderilmesi operasyonunda akıl almaz şekilde MİT tırlarının önünü kestiler, bastılar, hatta oradaki askeri imkanları kullanarak bunları yaptılar" dedi.

 

- "Hiçbir şekilde yetkisi olmadan bunları yapmaya kalktılar"

O zaman hep "bunun amacı nedir?" diye sorduklarını belirten Kurtulmuş,  şunları söyledi:

"Türkiye'yi uluslararası savaş suçları mahkemesine mi götürmek istiyorsunuz, Türkiye'yi birtakım kaos ve kriz ortamlarına mı düşürmek istiyorsunuz? Hiçbir şekilde yetkisi olmadan bunları yapmaya kalktılar. Tabii ki Türkiye'yi birtakım kriz ve kaos ortamlarına sokmak isteyenler, bunun bedelini her türlü ödeyeceklerdir. Bunları mahkemelerde ödeyeceklerdir." 

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye'nin, artık hiç kimsenin yaptığı yanlışın yanına kar kaldığı bir ülke olmadığını vurgulayarak, "O eski dönemdeydi. Kapalı kapılar arkasında birileri, birilerini görevlendiriyor ve o insanlar istediklerini yapıyor ve yaptıkları yanına kar kalıyordu. Artık bu Türkiye, o Türkiye değildir" diye konuştu.

 

- "MİT tırlarının durdurulması bu halkalardan biri"

Mahkemeden nasıl bir sonuç çıkacağını bilmediklerini, konuyla ilgili tavsiye ve düşüncelerinin bulunmadığını aktaran Kurtulmuş, son derece normal işleyen süreci takip ettiklerini belirtti.

Kurtulmuş,  bütün Türkiye'nin, ülkeyi bir Ukrayna haline getirmek isteyenleri,  hatta Türkiye'de Suriye gibi bir karışıklık çıkartmak isteyenleri gördüğünü iddia ederek, Türkiye'nin olağan dışı bir zemine doğru sürüklenmek istendiğini kaydetti.

MİT tırlarının durdurulmasının da bu halkalardan biri olduğuna vurgu yapan Kurtulmuş, burada sorumluluğu olanların hesabını vereceğini sözlerine ekledi.