Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Türkiye'de darağaçlarını elinde bulunduranların ellerinde ne darağacı kalmıştır, ne de o darağacını tutabilecek güçleri, kuvvetleri kalmıştır. Millet yönetimi ele almıştır" - "Hiçbirinizin gücü, toplu şekilde de gelseniz, imam hatiplerin önünü kesmeye yetmez"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, " Türkiye 'de darağaçlarını elinde bulunduranların ellerinde ne darağacı kalmıştır, ne de o darağacını tutabilecek güçleri, kuvvetleri kalmıştır. Millet yönetimi ele almıştır" dedi. 

Fatsa ilçesinde Diyanet-Sen 2 Nolu Şubesince Kültür Merkezi'nde düzenlenen kahvaltıya katılan Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, 7 Haziran tarihinin Türkiye'nin kırılma noktalarından biri olacağını söyledi.

Kurtulmuş, 7 Haziran'ın milletin köklerine sahip çıkma mücadelesi olacağını vurgulayarak, yeni Türkiye yolunda tekrar sandıklardan büyük bir güçle çıkacaklarına inandıklarını dile getirdi. Birilerinin artık uykudan uyanması gerektiğine işaret eden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adamın nasıl manşet attığını gördünüz. Rüyalarında, gerçek olmayan o sanal dünyalarındaki rüyaları deşifre ediyor. Ne demiş 'Yüzde 52'ye idam cezası'. Yani diyor ki '52 de alsan, 55 de alsan, 60 da alsan, Cumhurbaşkanlığını da alsan, başkanlık sistemini de getirsen darağacı birilerinin elindedir" diyor. Artık uykudan uyansınlar. Türkiye'de darağaçlarını elinde bulunduranların ellerinde ne darağacı kalmıştır ne de o dar ağacını tutabilecek güçleri, kuvvetleri kalmıştır. Millet yönetimi ele almıştır. Millet fikriyatına, inancına, medeniyetine, köklerine sahip çıkmıştır. Köklerimize sahip çıktıkça birileri ham hayalleri içerisinde debelenip duracaklar Allah'ın izniyle."

Kurtulmuş, 7 Haziran'da Türkiye'de yeniden kökleri üzerinde yükselen bir milletin büyük bir sınavı olacağını ifade ederek, "Yeniden böyle darbelere, eski günlere dönmek isteyenlere de 'siz rüyalarınızla baş başa kalın, Türkiye'nin gerçeği yeni Türkiye istikametinde yürümektir' diyerek 7 Haziran'da sandıklardan büyük bir güçle çıkacağız" diye konuştu.

- "Türkiye'yi 150 yıldır köklerinden koparmaya çalıştılar"

Kurtulmuş, birilerinin 150 yıldır Türkiye'yi köklerinden koparma çabası içinde olduğunu, ancak milletin buna karşı direndiğini söyledi. 

Yeni Türkiye'nin kazanımlarını pekiştirmek mecburiyeti olduğunu kaydeden Kurtulmuş, "Biz ne kadar bu gelişmelerden memnunsak birileri o kadar memnun değil. Karalar bağlıyorlar. 'Eyvah' diyorlar, 'bu millet nasıl olur da bu hale geldi'. Onun için tekrar bu kazanımların geriye gitmesini isteyenler var" ifadesini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığıyla ilgili tartışmalara da değinen Kurtulmuş, "Biz 'Diyanet İşleri Başkanlığımızı nasıl olur da daha ileriye götürürüz, nasıl olur da eksikliklerini gideririz ve daha güçlü bir teşkilat haline getirmeye çalışırız' diye düşünürken birileri de seçim beyannamelerinde ya da seçim meydanlarındaki nutuklarda Diyanet teşkilatını nasıl ortadan kaldıracaklar, bunu koymaya çalışıyorlar. Güçleri yetmez. Köprünün altından çok sular geçti. Bunlar geride kaldı ama istiyorlar ki devletle millet böylesine bütünleşmiş olmasın" dedi.

- "Toplu halde de gelseniz gücünüz yetmez" 

Kurtulmuş, darbe dönemlerine de değinerek, 28 Şubat'ta okullardaki imam hatipli öğrenci  sayısının 64 bine kadar düştüğünü söyledi. 

Gelinen noktada imam hatipli öğrenci sayının 1 milyon seviyelerinde ulaştığına dikkati çeken Kurtulmuş, "Eyvah diyorlar, karalar bağlıyorlar ve maalesef ana muhalefet seçim beyannamesine üstü kapalı olarak ustaca bir şey yerleştiriyor. Biz diyor 'iktidara gelirsek 1 artı, 8 artı, 4 yapacağız'. Yani imam hatiplerin orta kısmını kapatacağız. Zaten iktidara gelmeleri mümkün değil ama iktidara gelseler bile bugünden vaatleri ya Diyaneti kaldıracak ya imam hatiplerin orta kısmını kaldıracak. Artık o devirler geride kaldı. Hiçbirinizin gücü Türkiye'deki bu gelişmeleri engellemeye yetmez. Hiçbirinizin gücü toplu şekilde de gelseniz imam hatiplerin önü kesmeye yetmez" diyerek sözlerini tamamladı.