Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "AK Parti, 13 yıl iktidar olan siyasi bir parti, şimdi ilk kez 3 dönem kuralını uygulamakla karşı karşıya. Millet de bundan son derece memnun. Çünkü AK Parti verdiği bir sözü tutmuş oldu" - "AK Parti, kuruluş şartları içerisinde üç temel sloganla milletin karşısına çıktı. Bunlardan biri değişim, birisi yenilik, diğeri de gençlik oldu. 3 dönem kuralı bu değişim, yenilik ve gençlik sloganlarının doğal bir sonucu"

ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "AK Parti  13 yıl iktidar olan siyasi bir parti, şimdi ilk kez 3 dönem kuralını uygulamakla karşı karşıya. Millet de bundan son derece memnun. Çünkü AK Parti verdiği bir sözü tutmuş oldu" dedi.

Kurtulmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti'nin kuruluş şartları içerisinde üç temel sloganla milletin karşısına çıktığını söyledi.

Bunların değişim, yenilik ve gençlik olduğunu anlatan Kurtulmuş, "3 dönem kuralı bu değişim, yenilik ve gençlik sloganlarının doğal bir sonucu olarak, Türkiye 'de siyasal kadroların değişmesi noktasında bir iradeyi AK Parti kuruluş günlerinde ortaya koydu. Aradan şimdi üç dönem geçti, 13 yıl iktidar olan siyasi bir parti, şimdi ilk sefer bu kuralını uygulamakla karşı karşıya. Millet de bundan son derece memnun. Çünkü AK Parti verdiği bir sözü tutmuş oldu" diye konuştu.

"Siyaset, sadece şu makamda ya da şu mevkide olmakla kaim bir şey değildir" diyen Kurtulmuş, millete hizmet iradesinin her alanda sürdürülebilir olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, üç dönem görev yapan arkadaşlarının bu şuurla hareket etmelerinin ayrı bir mutluluk olduğunu vurgulayarak, "İnsanlar illa bir milletvekili olacak diye bir kural yok. Milletvekili olmadan da siyasette hizmet edilebilir. Parti kadrolarında hizmetler yapılabilir, bürokraside hizmetler yapılabilir. Şu anda Türkiye ilk sefer bunu deniyor" şeklinde konuştu.

Siyasette belli makamlarda olmanın sanki babadan oğula akseden bir mirasmış gibi algılandığını belirten Kurtulmuş, "Sanki 'mahkeme kadıya mülkmüş gibi' algılanıyordu. Dolayısıyla AK Parti bir yerde bu algıyı da değiştirmeye çalışıyor. İlk sefer uygulanıyor, sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. İnşallah AK Parti bu üç dönem kuralı içerisinde kendi yenilenmesini de başararak yoluna devam edecektir. Bu üç dönem içerisinde iyice tecrübelenmiş arkadaşlarımızda siyasi tecrübeleriyle katkı sunmaya, bu siyasi harekete, millete hizmet hareketine destek olmaya devam edeceklerdir" ifadelerini kullandı.