Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Türkiye'de kişi başına gelirin 3 bin dolardan 10 bin dolara çıkması önemliydi ama bisikletin pedalını şimdi çok daha fazla çeviremezsek Allah muhafaza orta gelir tuzağı riskiyle karşı karşıya kalırız" - "Türkiye 13 yıllık bu ekonomik yönetimi sayesinde bugün Allah'a şükür makro iktisadi dengelerini sağlamış oldu"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye 'de kişi başına gelirin 3 bin dolardan 10 bin dolara çıkarılmasının önemli olduğunu belirterek, "Ama bisikletin pedalını şimdi çok daha fazla çeviremezsek Allah muhafaza orta gelir tuzağı riskiyle karşı karşıya kalırız" dedi. 

Kurtulmuş, bir restoranda düzenlenen toplantıda, kentte faaliyet gösteren bazı şirketlerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Türkiye ekonomisinde 2002 yılından itibaren hızlı şekilde yapısal dönüşümler gerçekleştirildiğini anlatan Kurtulmuş, "Türkiye, devletin borçlanma oranlarının yüzde 68'e çıktığı dönemler yaşadı. Türkiye'de neredeyse ekonomik faaliyetler durma noktasına gelmişti. Allah'a çok şükür, Türkiye 2002 seçimleriyle birlikte bu ağır buhran tablosundan, kriz tablosundan ekonomik istikrar ortaya çıkaracak sonuçla çıktı. Ondan sonra ekonomide hızlıca yapısal dönüşümler gerçekleşti. Uzun uzun bunları saymaya gerek yok" diye konuştu.

Kurtulmuş, Türkiye'nin 13 yıllık bu ekonomik yönetimi sayesinde makro iktisadi dengeleri sağladığına işaret ederek, "Sadece makro ekonomik dengeyi sağlamak bir ekonominin gelmiş olduğu gücü göstermesi bakımından önemlidir ama o ülkenin sürekli bir ekonomik büyümeyi sağlamasının da sadece tek başına işareti değildir" ifadesini kullandı. 

- "Allah muhafaza orta gelir tuzağı ile karşı karşıya kalırız"

Bir ekonominin gücünün sadece makro iktisadi dengelerle değil, "ne üretiyorsun" sorusuna verilen cevapla ortaya çıktığını belirten Kurtulmuş, yeni hedeflerinin yakaladıkları başarıları mikro başarılarla taçlandırmak olduğunu söyledi.

2023 yılında üretim yapısı güçlü bir Türkiye yaratacaklarını vurgulayan Kurtulmuş, "Eğer bunu yapamazsak orta gelir tuzağı diye bir şey var. Türkiye'de kişi başına gelirin 3 bin dolardan 10 bin dolara çıkması önemliydi ama bisikletin pedalını şimdi çok daha fazla şekilde çeviremezsek Allah muhafaza orta gelir tuzağı riskiyle karşı karşıya kalırız. Açık bir şekilde söylüyorum, eğer bizi seçerek Ankara 'ya gönderirseniz biz bu ülke için kim bir taş taş üstüne koyuyorsa onu sırtımızda taşırız" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin önünü kesmek için içeriden birtakım adımlar atıldığını vurgulayan Kurtulmuş, dışarıdan da ülkenin kuşatma altına alınmaya çalışıldığını ve bunları kırabilmenin yolunun birlik ve beraberlikten geçtiğini sözlerine ekledi.

Kurtulmuş, buradaki toplantının ardından, organize sanayi bölgesindeki bazı fabrikaları ziyaret ederek işçilerle bir araya geldi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  ülke

  ,

  sanayi

  ,

  Birlik

  ,

  Karşı