Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Ekonomiyi ayakta tutan da siyasettir. Bazılarının dediği gibi 'ekonomi ve siyaset birbirinden ayrı, bağımsız bir alan' değildir. Dünya'nın her yerinde ekonomik kararlar mutlaka siyasi kararların etkisinden kalır" - "Türkiye ekonomisinin özellikle dışarıdaki ekonomik dalgalanmalardan kaynaklanan bir çok dalgalanmaya maruz kalmasına rağmen krizlerin içerisine girmemesinin temel nedeni makro ekonomisindeki istikrara sahip olan değişimleri gerçekleştirmiş olmasıdır"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Ekonomiyi ayakta tutan da siyasettir. Bazılarının dediği gibi ' ekonomi ve siyaset birbirinden ayrı, bağımsız bir alan' değildir. Dünya 'nın her yerinde ekonomik kararlar mutlaka siyasi kararların etkisinden kalır" dedi. 

Kurtulmuş, seçim çalışmalarını yürüttüğü memleketi Ordu'da, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası'nı (OTSO) ziyaret ederek iş adamlarıyla bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan Kurtulmuş, Türkiye 'nin, ekonomik ve siyasi olarak 2002 yılından bu yana bir sürecin içerisinden geçtiğini, 2002-2013 yılı arasındaki dönemin Türkiye için bir değişim süreci olduğunu vurguladı.

Bu dönemde yapısal reformların ve ekonomide gerekli mevzuat düzenlemelerinin yapıldığını anlatan Kurtulmuş, Türkiye ekonomisinin belli bir yere geldiğini belirterek, "2013 yılı, 2023 yılı arasında süreç Türkiye ekonomisi için artık kim iktidar olursa olsun, hangi siyasi aktörler iktidarda olursa olsun Türkiye ekonomisinde bütünüyle bir dönüşüm süreci olacaktır" diye konuştu.

Türkiye'nin 2002 yılı öncesi ekonomik krizlerin içerisinde olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Ekonomik olarak bir kaosların yaşandığı bir dönemden geçtik. O dönemlerden Türkiye öncelikli olarak reform adımlarını atarak bu yolda epey mesafe aldık. Geldiğimiz noktada 2015 yılının Haziran ayına baktığımız zaman Türkiye bu geçtiğimiz süre içerisinde 13 yıllık AK Parti iktidarı döneminde makro ekonomideki istikrarını sağlamış oldu. Ayrıca Türkiye ekonomisinin özellikle dışarıdaki ekonomik dalgalanmalardan kaynaklanan bir çok dalgalanmaya maruz kalmasına rağmen krizlerin içerisine girmemesinin temel nedeni makro ekonomisindeki istikrara sahip olan değişimleri gerçekleştirmiş olmasıdır."

"Eğer öyle olmasaydı 2008, 2009 büyük Avrupa krizi Türkiye'yi de çok ciddi şekilde etkiler ve Türkiye ekonomisinde de çok kalıcı etkiler oluşturabilirdi" ifadelerini kullanan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Çok şükür kendi makro dengelerimiz dolayısıyla Türkiye ortaya çıkan bu dalgalanmalardan çok fazla etkilenmedi. Türkiye'nin bu ekonomik başarıları önemlidir. Bunları yapmasaydı Türkiye'nin geleceğine bakmasına imkan ve ihtimal yoktu. Bu istikrar ortaya konulmuş olmasaydı gecelik faizlerin yüzde, binlerde, yüzde bin 500'ler dolayında bir Türkiye'den bahsediyor olsaydık, devletin borçlanma faizlerinin yüzde 80'lere ulaştığı bir Türkiye'den bahsediyor olsaydık, kamu borçlanma stoğunun sürekli arttığı bir Türkiye'den bahsediyor olsaydık şu anda dünyadaki dalgalanmaların hepsinden çok daha fazla etkilenir ve belki de bu etkiler dolayısıyla krizlerin içerisine girecek bir Türkiye olurdu. Dolayısıyla bu önemli bir başarıdır."

Ekonominin arkasındaki temel unsurun siyasi tercihlerin ve kararların olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Ekonomiyi ayakta tutan da siyasettir. Bazılarının dediği gibi 'ekonomi ve siyaset birbirinden ayrı, bağımsız bir alan' değildir. Dünya'nın her yerinde ekonomik kararlar mutlaka siyasi kararların etkisinden kalır. Dolayısıyla hem siyasi istikrar hem de ekonomik istikrar birbirinden ayrılmaz iki parçasıdır, iki unsurudur. Bu ikisini sağlayarak Türkiye inşallah mikro başarılarını sağlayan, yani üreten istihdam geliştiren, ihracat yapan, dünya piyasalarıyla rekabet eden güçlü bir Türkiye haline dönecektir."