Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Millet bize, bu seçimlerde, AK Parti'ye dedi ki 'Şöyle git bir abdestini tazele gel'. İnşallah biz de abdestimizi tazeleyerek yeniden geliyoruz" - "Milyonlarca Müslüman, 1,5 milyar Müslüman iftar sofralarında Türkiye için dua ediyor, Türkiye'nin dirliği, birliği için dua ediyor. Türkiye'nin kendilerine sahip çıkma gücünün azalmaması için dua ediyor"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Millet bize, bu seçimlerde AK Parti 'ye dedi ki 'Şöyle git bir abdestini tazele gel'. İnşallah biz de abdestimizi tazeleyerek yeniden geliyoruz" dedi.

Kurtulmuş, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Fatsa Hükümet Konağı önünde düzenlenen iftar programında, ramazan ayının Türkiye 'ye ve tüm İslam alemine hayırlı olmasını diledi.

Dünyanın dört bir tarafında, bombalardan korunacak yerleri olmayan çaresiz Müslümanların korku içinde iftarlarını açtığını ifade eden Kurtulmuş, "Suriye'de, dünyanın birçok yerinde insanlar bir tarafta bombalardan, bir taraftan hain tuzaklardan, bir taraftan kurşunlardan, bir taraftan da nereden geleceği belli olmayan canlı bombalardan kendisini korumaya çalışıyor" diye konuştu.

Kurtulmuş, Uzak Doğu'da, Çin'de, Sincan'daki Müslümanların da bu sene ramazanı son derece buruk bir şekilde idrak ettiklerini söyledi.

Ramazan gelmeden evvel Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yönetimin maalesef anti demokratik uygulamalarıyla devlet memurlarının ve öğrencilerin oruç tutmasını yasakladığını belirten Kurtulmuş, "Düşünebiliyor musunuz? Dünyanın bir bölgesinde bir Müslüman, 'oruç tutmak istiyorum' diyor. Oradaki yönetim 'öğrenciysen, devlet memuruysan oruç tutamazsın' diyor, zorla oruçlarını açtırıyor. Allah'a çok şükür biz bu huzur içerisinde iftarlarımızı yaparken, dünyanın dört bir tarafında İslam ümmetinin fertleri nice acıları, nice kederleri hep birlikte yaşıyorlar" ifadelerini kullandı. 

- "1,5 milyar Müslüman iftar sofralarında Türkiye için dua ediyor"

İftar ya da sahur sofralarında bulunanların çoğuna sahip olamayan nice insanların bulunduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bizim sahip olduklarımıza sahip olsa bile iftarlarını emniyet içerisinde açamayan nice milyonlarca Müslüman var. Bunların hepsi gözünü dikmiş Türkiye'ye bakıyorlar. Suriye, Irak, Libya, Yemen'dekiler, yakın ve uzak coğrafyamızdaki insanlar, Doğu Türkistan ve Myanmar'dakiler diyorlar ki 'Aman Türkiye'ye bir şey olmasın, aman Türkiye'ye gözümüz gibi bakalım'. Onların o yokluk içerisinde yaptıkları. Belki biz onları hatırlamakta zorlanıyoruz. Milyonlarca Müslüman, 1,5 milyar Müslüman iftar sofralarında Türkiye için dua ediyor, Türkiye'nin dirliği, birliği için dua ediyor. Türkiye'nin kendilerine sahip çıkma gücünün azalmaması için dua ediyor."

- "Abdestimizi tazeleyerek yeniden geliyoruz"

Seçimde kendilerine gösterilen güvenden dolayı Fatsalılara teşekkür eden Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Sabah namazı ile bayram namazı arasında biraz vakit olur. O vakit 45 dakika felandır. Vakit geçtiği zaman içiniz geçer, hafif uyuklarsınız, hafif şöyle bir düşersiniz. Yanınızdaki arkadaşınız dürter, 'hemşehrim, git git bir abdestini tazele gel' der. Millet bize, bu seçimlerde AK Parti 'ye dedi ki 'Şöyle git bir abdestini tazele gel'. İnşallah biz de abdestimizi tazeleyerek yeniden geliyoruz. Neyi kastediyorum? Yaptığınız doğru işleri yapmaya devam edin. Yapamadığınız, eksik bıraktığınız işleri yapmaya niyet edin. Yanlışlarınız varsa bunları da düzeltin ve yolunuza bu millete, insanlığa hizmet etme yolunda devam edin."

Kurtulmuş, Türkiye'nin hükümetsiz kalmayacağının altını çizerek, milletin hala AK Parti'yi birinci parti olarak gördüğünü ve birinci sorumluluğu AK Parti'ye verdiğini sözlerine ekledi.