Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Teröre karşı elimizden gelen bütün mücadeleyi ortaya koyuyoruz. Sadece 20 Temmuz'dan bu yana güvenlik kuvvetlerimiz tarafından 2 binin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi" - "Her birimiz biliyoruz ki Türkün Kürdü düşman kabul ederek, Kürdün Türkü düşman kabul ederek, bu toprakları vatan kılması mümkün değil"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, teröre karşı ellerinden gelen bütün mücadeleyi ortaya koyduklarını belirterek, "Sadece 20 Temmuz'dan bu yana güvenlik kuvvetlerimiz tarafından 2 binin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi" dedi.

Çamaş ilçesindeki bir kafeteryada,  AK Parti teşkilatı üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve esnafla bir araya gelen Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, 1 Kasım'da koalisyona ihtiyaç olmadan, AK Parti'nin tek başına iktidar olacağına inandığını söyledi.

Kurtulmuş,  MHP 'nin, 7 Haziran seçimleri sonrası her şeye "hayır" diyen tavır içinde yer aldığını ifade ederek, "Koalisyon 'hayır', geçici bir hükümete katılmak 'hayır', AK Parti'yi dışarıdan desteklemek 'hayır', kısa süreli bir seçime götürecek hükümet 'hayır', Meclis'te beraber erken seçim kararı alalım 'hayır, hayır, hayır...' Hayırların hepsini toplasanız oradan hayır çıkmaz. Dolayısıyla MHP'nin bu tavrından da bir hayır çıkmadı" diye konuştu.

Seçimden sonra düğmeye basıldığına ve bütün terör örgütlerinin ayağa kalktığına dikkati çeken Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Başta PKK , DAEŞ, DHKP-C olmak üzere terör örgütleri harekete geçti. Amaç Türkiye 'yi hareketsiz hale getirmekti. Amaç Türkiye'de bir iç kargaşayı çıkarmaktı. Amaç Türkiye'de Tükleri, Kürtleri birbirine düşman etmekti ama buna muvaffak olamadılar. Şöyle zannettiler, 'nasılsa geçici bir hükümet var, bunlar kolay kolay karar alamazlar. Terör örgütü harekete geçerse Türkiye'nin bu güçlü yürüyüşünün önüne engel çıkmış olur, hükümet de karar alamayacağı için bir şey yapamaz.' Gördünüz, geçici bir hükümet evet, seçim hükümeti evet ama kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Teröre karşı elimizden gelen bütün mücadeleyi ortaya koyuyoruz. Sadece 20 Temmuz'dan bu yana güvenlik kuvvetlerimiz tarafından 2 binin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi."

- "Bu topraklar bize atalarımızdan miras kalmış topraklardır"

Kurtulmuş, Türk ile Kürdün birbiriyle düşman olacağının zannedildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Zannettiler ki 'milleti sağ sol, Alevi Sünni, Kürt Türk diye ayırır, bunları birbirine çatıştırırız.' Geçmişte nasıl gayret ettilerse şimdi de terör örgütlerinin çıkardığı, ortaya koyduğu bu karamsar tablodan Türkiye'de bir çatışma ortamı çıkar zannettiler. Türkler Kürtlere düşman olur, Kürtler Türklere düşman olur zannettiler. Ancak unuttukları bir şey var, üzerinde yaşadığımız bu topraklar bize atalarımızdan miras kalmış topraklardır. Biz bu toprakları vatan ederken, vatan kılarken tesadüfen vatan kılmadık. Her birimiz biliyoruz ki Türkün Kürdü düşman kabul ederek, Kürdün Türkü düşman kabul ederek bu toprakları vatan kılması mümkün değil."

Milletin kararlarını ve tercihlerini takip etmekle yükümlü olduklarını belirten Kurtulmuş, milletin hizmetkarlığını yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Kurtulmuş, "Bu milletin güçlenmesi demek, bütün İslam dünyasının güçlenmesi demektir" ifadelerini kullanarak, "Biz hiç yakınmadan, bu millet hiç yakınmadan dünyanın neresinden kim gelirse gelsin onu kabul etti. Dünyanın neresinde bir mazlum, 'yok mu yardım eli uzatacak' dedi, oraya Türkiye yardım etti" diye konuştu.

Çatalpınar ilçesini de ziyaret ederek vatandaşla sohbet gerçekleştiren Kurtulmuş, Çatalpınar Belediye Toplantı Salonunda, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve esnafla bir araya geldi.