Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "NATO'nun Türkiye'nin yanında olduğunu ifade etmesi, zaten NATO'nun sorumluluklarının gereğidir. Çünkü bir ilişki, bir ittifak sadece bir tarafın külfeti ile olmaz. Bu nimet külfet dengesi içerisinde olur. İnşallah NATO'ya hiçbir şekilde ihtiyaç kalmadan bu sorunu çözeriz"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "NATO'nun Türkiye 'nin yanında olduğunu ifade etmesi zaten NATO'nun sorumluluklarının gereğidir. Çünkü bir ilişki, bir ittifak sadece bir tarafın külfeti ile olmaz. Bu nimet külfet dengesi içerisinde olur. İnşallah NATO'ya hiçbir şekilde ihtiyaç kalmadan bu sorunu çözeriz" dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Ünye ilçesini ziyaret eden Kurtulmuş, Ünye Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde AK Parti teşkilatı ve esnafla kahvaltı programında bir araya geldi. Kurtulmuş, daha sonra ilçedeki seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi.

Kurtulmuş, burada bir gazetecinin sorusu üzerine, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'un, NATO'nun Türkiye dahil tüm üyelerini herhangi bir tehdide karşı savunmaya hazır olduğuna ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

Suriye'deki gelişmelerin son derece tehlikeli ve riskli bir safhaya doğru geldiğini ifade eden Kurtulmuş, "Maalesef uzunca bir süredir, 5 yıldır Suriye'de devam eden savaş neredeyse dünyanın bütün ordularını Suriye'ye çekmiş vaziyettedir. Bizim başından itibaren söylediğimiz, Suriye'de büyük güçlerin mücadele ettiği ve büyük güçlerin bölgesel ve küresel planlarını tatbik etmek için Suriye'yi bir satranç tahtası olarak kullanmalarının doğru olmadığı kanaatindeyiz" diye konuştu.

Kurtulmuş, karşılıklı rıza ve müzakereyle görüşmelerin yapılarak savaşın bir an evvel sonlandırılmasını ümit ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Maalesef Rus uçaklarının Suriye'nin içerisindeki bazı mevzileri bombalaması hem de 'IŞİD'le mücadele ediyoruz' görüntüsü altında Suriye'deki ılımlı muhaliflerin mevzilerini bombalaması, başından itibaren ifade ettiğimiz gibi kabul edilebilir değildir. Türkiye egemen bir devlettir. Türkiye kendi egemenliğini her hal ve şart altında koruyacak olan bir devlettir. Sınırlarımızın ihlal edilmesine rıza gösteremeyiz, müsaade edemeyiz. Bir an evvel Rusların yapmış olduğu bu tacizlerden vazgeçmesini temenni ediyorum."

Türkiye'nin NATO ülkesi olduğunu anımsatan Kurtulmuş, "Türkiye, bugün NATO ülkesi olmadı. Türkiye uzun yıllar boyunca NATO ülkesidir, NATO ittifakının içerisindedir. Yıllar boyunca da NATO'nun hep külfetlerini yüklenmiş olan bir ülkedir. İnşallah NATO'nun bu anlamda herhangi bir şekilde işin içerisinde olmasına gerek kalmayacak şekilde Ruslar akıllı ve ferasetli davranarak, bu sorunun bir an evvel çözülmesi için adım atarlar" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bu meselenin daha fazla büyümemesini ümit ettiklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"NATO'nun işin içerisine girmesine gerek kalmaz ve Ortadoğu 'da bütün işler bu kadar karmaşık hale gelmişken, bu kadar işler girift hale gelmişken, Suriye tarafından Rusların sınır ihlalleri ile birlikte ayrı karmaşık bir çatışma, gerilim ortamı en azından ortaya çıkmaz. Bu ne Rusya'nın lehinedir ne Türkiye'nin lehinedir, ne NATO ülkelerinin lehinedir, ne de bölge ülkelerinin lehinedir. Biz bu tutumlarını Rusların gözden geçireceğini ümit ediyoruz. NATO'nun Türkiye'nin yanında olduğunu ifade etmesi de zaten NATO'nun sorumluluklarının gereğidir. Çünkü bir ilişki, bir ittifak sadece bir tarafın külfeti ile olmaz. Bu nimet külfet dengesi içerisinde olur. İnşallah NATO'ya hiçbir şekilde ihtiyaç kalmadan bu sorunu çözeriz."