Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Ortadoğu'daki ülkelerde, Suriye'de, Irak'ta, diğer ülkelerde maalesef ülkeler yönetilemez hale gelmiş vaziyette, ülkeler bölünmüş vaziyette. İnsanlar etnik, mezhebi bakımından bölünmüş vaziyetteler, siyaseten bölünmüş vaziyetteler. Allah'a çok şükür, bütün bu bölgenin içerisinde uzun yıllardır, özellikle son 12-13 yıldır, sadece Türkiye siyasi ve iktisadi bütünlüğünü koruyor, sürekli ileri doğru gidiyor" - "Türkiye'de yeniden koalisyonlar dönemi başlasın, Türkiye ne yatırım yapabilsin, ne karar alabilsin, ne güçlü olabilsin istiyorlar. Bunlara karşı verilecek en büyük cevap tek başına Türkiye'de güçlü bir iktidarı ortaya koymaktır"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Ortadoğu'daki ülkelerde, Suriye'de, Irak'ta, diğer ülkelerde maalesef ülkeler yönetilemez hale gelmiş vaziyette, ülkeler bölünmüş vaziyette. İnsanlar etnik, mezhebi bakımından bölünmüş vaziyetteler, siyaseten bölünmüş vaziyetteler. Allah'a çok şükür, bütün bu bölgenin içerisinde uzun yıllardır, özellikle son 12-13 yıldır, sadece Türkiye siyasi ve iktisadi bütünlüğünü koruyor, sürekli ileri doğru gidiyor" dedi.

Kurtulmuş, Ünye ilçesindeki bir çay bahçesinde Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi ile Ünye Bedensel Engelliler Spor Kulübü üyeleri ve vatandaşlarla bir araya gelerek, sohbet etti.

Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, toplumun önemli unsurlarından birini de engelli kişilerin oluşturduğunu belirterek, "Aslında insanların engeli fiziksel ya da zihinsel bir engel değildir. Esas insanlar için engelli olmak meselesi gönülde engelliliktir. Bir insan eğer gönlünde bir engel varsa, zihninde bir engel varsa o insan engellidir. Yani insan sevgisi bakımından, hayatla barışık olmak bakımından insanlara hayata, olaylara olumlu taraftan bakmak ya da bakmamak konusunda, insanların aslında engelleri gönlünde ve zihinlerindedir" diye konuştu.

Konuşmanın ardından, bir tekstil fabrikasını ziyaret eden Kurtulmuş, fabrika bahçesinde çalışanlara hitaben konuşma yaptı.

Türkiye'nin çok önemli bir seçim sürecinde olduğunu anlatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Türkiye ve bölgemizdeki ülkeleri şöyle göz önünde bulundurduğunuzda maalesef son derece kötü, son derece zor bir süreçten geçiyoruz. Her gün bir yerlerde bombalar patlıyor. Her gün Ortadoğu'daki ülkelerde, Suriye'de, Irak'ta, diğer ülkelerde maalesef ülkeler yönetilemez hale gelmiş vaziyette, ülkeler bölünmüş vaziyette. İnsanlar etnik, mezhebi bakımından bölünmüş vaziyetteler, siyaseten bölünmüş vaziyetteler. Allah'a çok şükür bütün bu bölgenin içerisinde uzun yıllardır, özellikle son 12-13 yıldır sadece Türkiye siyasi ve iktisadi bütünlüğünü koruyor, sürekli ileri doğru gidiyor. Sürekli iktisadi bakımdan gelişmesini tamamlamaya gayret ediyor."

- Terör saldırıları

Kurtulmuş, Türkiye'nin, 7 Haziran'dan sonra Suriye ve Ukrayna gibi yapılmaya çalışıldığını vurgulayarak, "Maalesef Suruç'ta birtakım hain eller insanları bombaladılar, öldürdüler. Arkasından polislerimiz yatağında uyurken şehit edildi. Çukurca'da askerlerimiz şehit edildi. Başka bir yerde bir subay kardeşimiz hanımıyla beraber akşam bir ev gezmesine giderken haince pusu kuruldu ve hanımının yanında, gözleri önünde şehit edildi. Onlarca askerimiz, polisimiz şehit edildi. Tunceli karayolunda yanında kızı varken, kızının gözü önünde şehit edildi ve en son Ankara Garı'nın önünde 102 vatandaşımızı hayattan koparan hain, kalleş, kahpe bir saldırıyla Türkiye karşı karşıya kaldı" diye konuştu.

Bütün bu olayların tesadüfen olmadığının altını çizen Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

 "Birileri Türkiye'nin güçlü olmasını istemiyor. Birileri Türkiye'nin ayakları üzerine dikilmiş, bu bölgede bütün ülkeler yanarken huzur adası olarak varlığını sürdürmesini istemiyor. Birileri Türkiye'nin Selçuklu'nun, Osmanlı'nın torunu olarak ayağa kalkmasını istemiyor. Birileri Türkiye'nin dünyadaki olaylara müdahil olabilecek bir güce sahip olmasını istemiyor. Buralara organize sanayi bölgesi, üniversite, hastane, yol gelsin istemiyor. Onun için terör örgütlerine talimat veriyor. Onun için Türkiye'nin ayaklarına çelme takmaya çalışıyor. Onun için Türkiye'nin ayaklarına pranga vurmaya çalışıyor."

- "En büyük cevap tek başına Türkiye'de güçlü bir iktidarı ortaya koymaktır"

"Bu oyunu oylarınızla bozacaksınız" diyen Kurtulmuş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Allah'ın izniyle 1 Kasım akşamı Türkiye'de tek başına çok güçlü bir iktidar geldiği zaman o terör örgütlerinin merkezleri de o terör örgütlerine talimat veren uluslararası çeteler de hesaplarını on kere daha gözden geçirecekler. Türkiye'nin zayıf iktidarlarla yönetilmesini onun için istiyorlar. Türkiye'de yeniden koalisyonlar dönemi başlasın, Türkiye ne yatırım yapabilsin, ne karar alabilsin, ne güçlü olabilsin istiyorlar. Bunlara karşı verilecek en büyük cevap tek başına Türkiye'de güçlü bir iktidarı ortaya koymaktır."

Bir işçinin, "asgari ücrete zam yapmayı düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine Kurtulmuş, asgari ücreti bin 300 lira yapacaklarını ilan ettiklerini belirtti.

Kurtulmuş,  AK Parti 'nin bilinen ve tanınan bir parti olduğunu vurgulayarak, "Şimdi, 'yapacağız, edeceğiz' deyip, 'cekli, caklı' konuşan bir parti değil. Ne söylenmişse yapılmıştır, fazlası yapılmıştır, söylenmeyenler de yapılmıştır. 'Bin 300 lira' diyorsak bin 300 lira olacağını siz de biliyorsunuz, siz de bundan eminsiniz. İnşallah 2 Kasım sabahı AK Parti iktidarında bin 300, hepinizin anasının sütü kadar helaldir, kendi alın terinizdir" diye konuştu.

Numan Kurtulmuş, daha sonra Ünye Devlet Hastanesini ziyaret etti.