Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Bazı çevreler istiyor ki Türkiye kendi içerisinde problemli olsun. Ele güne muhtaç, avuç açıp 3-5 kuruş dolar için başkalarından para dilensin. Son 12-13 yılda bu devirler geride kaldı. Allah'a çok şükür Türkiye belli bir istikamette gidiyor" -"Türkiye'de terörün belini kırmak istiyorsak 1 Kasım'dan sonra güçlü ve tek başına bir hükümet çıkaracağız"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Bazı çevreler istiyor ki Türkiye kendi içerisinde problemli olsun. Ele güne muhtaç, avuç açıp 3-5 kuruş dolar için başkalarından para dilensin. Son 12-13 yılda bu devirler geride kaldı. Allah'a çok şükür Türkiye belli bir istikamette gidiyor" dedi.

Seçim çalışmalarını memleketi Ordu'da sürdüren Kurtulmuş, Ünye ilçesindeki bazı fındık fabrikalarını ziyaret etti. 

Burada işçilerle bir araya gelen Kurtulmuş, yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye'de yaşananları herkesin çok iyi gördüğüne işaret ederek, "Ortada hiçbir şey yokken Türkiye'de bir terör dönemi başladı. 20 Temmuz'da Suruç'ta başladı. Arkasından askerlerimiz ve polislerimiz şehit edilmeye başlandı. Arkasından da Ankara 'da 102 vatandaşımızın hayatına mal olan son derece adi, son derece kahpe, son derece hain bir saldırı yapıldı. O saldırı sadece o günkü gösteriye katılanlara değil, 78 milyon vatandaşımızın hepsine yapıldı" diye konuştu. 

Patlatılan bombanın hedefinin Türkiye'nin kardeşliği olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Bu ülkenin birliğine, bu ülkenin dirliğine ve bu ülkenin insanlarının arasına fitne sokmaktı. Bu ülkenin insanlarının gönlüne, yüreğine korku salmaktı. Milletin geleceğinden endişe duyacağı bir ortama Türkiye'yi sürüklemekti. İnsanların günlük hayatlarından endişe etmelerini sağlamaktı" ifadesini kullandı. 

Milletin ferasetiyle beklenen hain tuzakların gerçekleşmediğine işaret eden Kurtulmuş, insanların birbirlerine karşı olmak yerine bir araya gelerek ve kenetlenerek terör saldırılarına karşı dik durduklarını söyledi.

-"Tek başına güçlü bir iktidar olmayınca Türkiye oradan oraya savrulur"

Kurtulmuş, 7 Haziran seçimlerinden sonra önemli gelişmelerden birisinin de sınırların ihlal edilmesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Rus uçakları vasıtasıyla sınırlarımızın ihlal edilmesi, ardından insansız hava araçlarının düşürülmesiyle özür dilemek durumunda kaldılar. Bunları şunun için söylüyoruz. 7 Haziran'dan sonra ortaya çıkan tablonun özelliği ne. Tek başına güçlü bir iktidar yok. Bir iktidar kurulamadı. Tek başına güçlü bir iktidar olmayınca Türkiye oradan oraya savrulur, kendi içerisinde güçsüz bir hükümetler dönemi olur, böylece biz Türkiye'ye her dediğimizi yaptırırız diye zannettiler ama çok şükür milletin ve hükümetin kararlılığıyla terörün üzerine gidildi. Şu anda terör odakları ciddi bir şekilde dizginlenmiş bulunuyor. İnşallah bu memlekette bir kez daha bir insanımızın ölmeyeceği huzur ortamına kavuşacağız. Teröristler silahlarını gömene kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz."

-"1 Kasım'dan sonra güçlü ve tek başına hükümet çıkaracağız"

1 Kasım seçimlerinin bütün bu yaşananlara verilecek bir cevap niteliğinde olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Türkiye'de terörün belini kırmak istiyorsak 1 Kasım'dan sonra güçlü ve tek başına bir hükümet çıkaracağız. Türkiye'de ekonomik gelişmelerin sürmesini istiyorsak 1 Kasım'dan sonra güçlü ve tek başına hükümet çıkaracağız. Sadece milletvekili seçmek için değil, Türkiye'nin hangi istikamette gideceğine karar vereceğiniz bir oylamadır. Türkiye geçmiş dönemlerde tecrübe etti. Özal ve Menderes zamanında bu memlekette ne güzel işler yapıldı. O zaman da mani olmaya çalıştılar. Aynı şeyi yine yapıyorlar. Üçüncü köprüyü, üçüncü havalimanını İstanbul 'a yaptırdığınız zaman 'Yaptırmayız' diyorlar. Bazı çevreler istiyor ki Türkiye kendi içerisinde problemli olsun. Ele güne muhtaç, avuç açıp 3-5 kuruş dolar için başkalarından para dilensin. Son 12-13 yılda bu devirler geride kaldı. Allah'a çok şükür Türkiye belli bir istikamette gidiyor."

Kurtulmuş, konuşmasının ardından hatıra fotoğrafı çektirdiği işçilerle sohbet ederek sorunlarını dinledi.