Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Siyasette, ilimde, sanatta, gençlikte, kadın çalışmalarında, sanayide ve teknolojide güçlü olacağız. Bu güçlü olmayı da sadece kendimizin gücü için değil, milletimizin gücü, bu coğrafyanın ve insanlığın gücü için isteyeceğiz" - "Halkın çarşısından, pazarından gelmeyen, halkın camisini, mescidini bilmeyen, halkın türküsünü, şarkısını söylemeyen, halkın geleneklerinde, göreneklerinde gözü, kulağı olmayan, velhasıl halkın içinden olmayan hiç kimsenin bundan sonra bu memlekette cumhurbaşkanı olma imkan ve ihtimali yoktur"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Siyasette, ilimde, sanatta, gençlikte, kadın çalışmalarında, sanayide ve teknolojide güçlü olacağız. Bu güçlü olmayı da sadece kendimizin gücü için değil, milletimizin gücü, bu coğrafyanın ve insanlığın gücü için isteyeceğiz" dedi.

Ünye ilçesindeki bir kafeteryada üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Kurtulmuş, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada,  Türkiye 'nin üzerinde oyunlar oynandığını ifade ederek, "Bombayı patlatan üç, beş tane örgüt olabilir. Üç, beş tane, sokakta yürümesini zor bilen adam o bombaları patlattı zannetmeyin. Onların arkasında kim bilir hangi güçler var. Bu güçler Türkiye'yi esas yapmak istedikleri şey, Türkiye'yi güçsüz bırakmak, içine kapatmak, korkutmak ve dünyada etkili bir ülke olmasını önlemektir" diye konuştu.

Türkiye'nin sadece üzerinde yaşanan 786 bin kilometrekareden ibaret olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Türkiye büyük bir birikimin sahibi. Onun için bu ülkenin güçlü bir şekilde ayakta olmasını sağlamak bizim vazifemizdir. Siyasette, ilimde, sanatta, gençlikte, kadın çalışmalarında, sanayide ve teknolojide güçlü olacağız. Bu güçlü olmayı da sadece kendimizin gücü için değil, milletimizin gücü, bu coğrafyanın ve insanlığın gücü için isteyeceğiz. Önümüzdeki siyaseti de böyle değerlendirebilirsiniz. 1 Kasım seçimleri de bu anlamda, 'Türkiye güçlü bir şekilde yoluna devam edecek mi, etmeyecek mi?' Seçim kampanyasıdır. Dolayısıyla buradan tek başına güçlü bir iktidarın çıkması, Türkiye'nin yolunda yürümesi ve bu kilit taşının sağlam bir şekilde muhafaza edilmesi hepimizin sorumluluğudur diye düşünüyorum."

Cumhurbaşkanını 2014 yılı itibarıyla doğrudan doğruya milletin seçmeye başladığını anımsatan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Onun için cumhurbaşkanı kapalı kapılar ardında birilerinin karar vermesiyle ortaya çıkıp 'bu adam cumhurbaşkanıdır' devri geride kaldı. Halkın içerisinden çıkmayan hiç kimse artık cumhurbaşkanı olamayacak. Teorik olarak olmayacak. Halkın çarşısından, pazarından gelmeyen, halkın camisini, mescidini bilmeyen, halkın türküsünü, şarkısını söylemeyen, halkın geleneklerinde, göreneklerinde gözü, kulağı olmayan, velhasıl halkın içinden olmayan hiç kimsenin bundan sonra bu memlekette cumhurbaşkanı olma imkan ve ihtimali yoktur. Tam da korku burası. Tayyip Erdoğan tam da böyle bir adam."

Kurtulmuş, bundan sonraki süreçte de halkın siyasetin içerisinde olduğunu ve halkın kendi içerisinden cumhurbaşkanını seçmeye devam edeceğini dile getirdi.

Konuşmanın ardından öğrencilerin isteklerini dinleyen Kurtulmuş, sosyal ve kültürel açıdan kendilerine destek olacaklarını belirtti.