Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Türkiye bu coğrafyanın, Balkanların, Kafkasların, Orta Doğu'nun ve hatta Kuzey Afrika'nın kilit taşıdır. Türkiye'yi çeker alırsanız bütün coğrafya çöker, Türkiye'yi çekip alırsınız bütün bu sütunları yıkmış olursunuz" -"Suriye bugün maalesef bırakın üniter bir devlet olmayı bir örgütler konfederasyonu hale gelmiş, dünyanın bütün devletlerinin güç gösterisinde bulunmak için arz-ı endam ettiği bir coğrafyaya dönüşmüştür"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, " Türkiye bu coğrafyanın,  Balkanların, Kafkasların, Orta Doğu'nun ve hatta Kuzey Afrika'nın kilit taşıdır. Türkiye'yi çeker alırsanız bütün coğrafya çöker, Türkiye'yi çekip alırsınız bütün bu sütunları yıkmış olursunuz" dedi. 

Seçim çalışmalarına memleketi Ordu'da sürdüren Kurtulmuş, Ünye ilçesinde bir restoranda Memur-Sen Ünye Şubesi'nin üyeleri ile bir araya geldi.

Burada konuşan Kurtulmuş, Türkiye'nin 1 Kasım'da hayati bir seçime gittiğini belirterek, bu seçimin Türkiye'nin bundan sonraki yönünü tespit edeceğini vurguladı.

Orta Doğu'da bir takım oyunların oynandığına işaret eden Kurtulmuş, "Bu coğrafya bir kere daha ameliyat masasına yatırılmış vaziyette. Suriye'de  bugün devam eden krizin ülkeyi ne hale geldiği hepinizin malumudur. Suriye bugün maalesef bırakın üniter bir devlet olmayı, bir örgütler konfederasyonu hale gelmiş, dünyanın bütün devletlerinin güç gösterisinde bulunmak için arz-ı endam ettiği bir coğrafyaya dönüşmüştür. En son Rusların da Suriye krizinin içine girmesiyle tam manasıyla Arap saçına dönmüş bir Suriye krizi ile karşı karşıyayız" ifadesini kullandı. 

Suriye'nin, şehir, köy ve ilçeler halinde örgütler arasında paylaştırılmış vaziyette olduğunu ifade eden Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Irak ise fiilen 3'e bölünmüş vaziyette. Benzer şekilde Yemen üzerinden bölgesel yeni savaşların zemini hazırlanıyor. Libya ise maalesef ortadan ikiye bölünmüş vaziyette. Mısır da bu Orta Doğu coğrafyasında uzun yıllar boyunca sandık yoluyla iş başına gelmiş olan Muhammed Mursi'nin iş başından uzaklaştırmasının ardından bir türlü dikiş tutamıyor. En son geçen hafta yapılan seçimlerde maksimum yüzde 17 katılma oranıyla evlere şenlik bir demokrasi oyunu Mısır'da icra ediyor. Yine Ukrayna fiilen bölündü. Kırım fiilen işgal edildi. Bütün bu coğrafyada Allah'a çok şükür olsun ki bir istikrar adası olarak, siyasi ve iktisadi anlamda ciddi şekilde varlığını sürdüren yegane ülke olarak Türkiye ayakta duruyor. Ayakta durmaya ve ileriye gitmeye gayret ediyor."

- "30 milyon insan mülteci durumunda"

Dünya'da 30 milyon insanın mülteci durumunda olduğuna değinen Kurtulmuş, "Bunların 2 milyonu Türkiye'de ve biz onlara ev sahipliği yapıyoruz. Bu mülteci krizinin ne kadar önemli olduğunu bu yaz görmüş olduk. Mülteci meselesinin Türkiye'yi ne kadar yakından ilgilendirdiğini yaklaşık 7,2 milyar dolar para harcandığını biliyorsunuz. Bunun karşılığında da dünyanın zengin ülkeleri uluslararası camianın da Türkiye'ye 'aferin iyi yapıyorsunuz' diyip bu maddi yükün altına hiçbir şekilde girmediklerini de takip ediyorsunuz" değerlendirmesinde bulundu. 

-"Türkiye bu coğrafyanın en yüksek tepesinde, en yüksek dağıdır"

Terör örgütlerini bir takım ülkelerin desteklediğini bildiklerini belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Türkiye yıllarca PKK terör örgütüyle boğuşmuyor mu? PKK terör örgütleri nasıl oluyor da keçilerin bile çıkmadığı dağ başına doçka silahlarını yerleştiriyor ve yıllardır Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı mücadele veriyor. Bütün bunlar pazılın parçaları. Bu pazılın parçalarını yerleştirdiğinizde ortaya çıkan tablo şu. Bir asır önce dağıtılmış olan bu coğrafyayı yeniden dağıtmak isteyenler aslında dağıtmak istedikleri merkez olarak Türkiye'yi seçmiş vaziyetteler. Türkiye bu coğrafyanın, Balkanların, Kafkasların, Orta Doğu'nun ve hatta Kuzey Afrika'nın kilit taşıdır. Türkiye'yi çeker alırsanız bütün coğrafya çöker, Türkiye'yi çekip alırsınız bütün bu sütunları yıkmış olursunuz. Türkiye sıradan bir ülke değildir. Türkiye bu coğrafyanın en yüksek tepesinde, en yüksek dağıdır. İşte bunlardan dolayı 1 Kasım seçimleri de çok önemli bir hale geliyor."

Kurtulmuş, konuşmasının ardından sendika üyeleriyle sohbet ederek sorunlarını dinledi.