Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Çocuklarımıza ve torunlarımıza daha iyi bir Türkiye ve dünya bırakacaksak, karşılıklı rıza içerisinde, saygı içerisinde birbirimizin geleneklerine saygı duyacağız"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Çocuklarımıza ve torunlarımıza daha iyi bir Türkiye ve dünya bırakacaksak, karşılıklı rıza içerisinde, saygı içerisinde birbirimizin geleneklerine saygı duyacağız" dedi.

Seçim çalışmalarını memleketi Ordu'da sürdüren Kurtulmuş, Muharrem Ayı dolayısıyla Altınordu Cemevi iftarına katıldı.

Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, programı düzenleyenlere teşekkür ederek, "Muharrem ayı ile Kerbela şehitlerimizi ve Kerbela şehitlerinin Sultanı Hazreti Hüseyin Efendimizin yüce şahsiyetini hep beraber bir kez daha anlama, hatırlama imkanı buluyoruz" diye konuştu.

"Aslında Muharrem bir yastır" ifadesini kullanan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bu yas bir kini tutmak, bir kini hatırlamak anlamında değil. O yasın, Hazreti Peygamberin çocuklarına ve torunlarına yapılan zulümlerin hatırlanarak yer yüzünde hakkın, adaletin, insanlığın hatırlanmasıdır. Bu bakımdan bu törenlerde sizinle birlikte olmak, sizin yasınızı sizinle paylaşmak bizim için de bir onurdur. Allah hepimizi Hazreti Ali Efendimizin, Hazreti Hüseyin Efendimizin, Kerbela şehitlerinin şefaatlerine nail eylesin. Hepimize onların yolundan gitmeyi nasip eylesin."

Kurtulmuş, Kerbela'nın bir sonuç değil, hiç şüphesiz bir başlangıç olduğunu vurgulayarak, "Nasıl Habil ile Kabil arasındaki kavga bir sonuç değil, bir başlangıç ise Kerbela da Hazreti Peygamberin torunlarını şehit edenlerle, Yezid'lerle, Hazreti Ali'nin, Hazreti Hüseyin'in yolunu takip edenler arasındaki mücadele de gerçekten hepimiz için kıyamete kadar ibret alınması ve örnek alınması gereken bir mücadeledir" dedi.

- "Kerbela'yı asla tarihte kalmış bir olay olarak görmedik"

Kerbela'yı asla tarihte kalmış bir olay olarak görmediklerine işaret eden Kurtulmuş, "Nasıl Hüseyin sadece bir şahsiyetten ibaret değilse, hiç şüphesiz onun karşısındaki Yezid de bir şahsiyetten ibaret değil. Kıyamete kadar Hüseyinler olacak, kıyamete kadar Yezid'ler olacak. Onun için Muharremi, dünyada  bugün yaşadığımız zorluklara karşı birleştirici bir unsur olarak görmek durumdayız. Hele Türkiye'de insanlar arasına fitne fesat sokmak isteyenlere karşı da birleştirici bir unsur olarak görmek durumundayız" değerlendirmesinde bulundu.

Numan Kurtulmuş, "Çocuklarımıza ve torunlarımıza daha iyi bir Türkiye ve dünya bırakacaksak, karşılıklı rıza içerisinde, saygı içerisinde bir birimizin geleneklerine saygı duyacağız. Her bir ferdi, her bir yaratılanı yaratandan öte seveceğiz, ona saygı göstereceğiz. Sadece insanlara değil, diğerlerine de hayvanata ve nebatata da Allah'ın yarattığı gözüyle bakacağız ve onları da incitmeyeceğiz. Eğer bunları ortak bir bilinç olarak geliştirmesini bilirsek o zaman memleketimizi cennet haline getiririz" diye konuştu.

Kurtulmuş, konuşmasının ardından iftara katılanlarla bir süre sohbet etti.