Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Bütün dünyada fevkalade büyük olayların yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Bu süreç içerisinde hep beraber, el ele, birlik içerisinde, gönül, fikir, ruh birliğiyle büyük Türkiye'yi, yeniden güçlü ve büyük Türkiye'yi inşa etmek için, 1 Kasım akşamında çok güçlü bir iktidarı çıkarmak için mücadele ediyoruz" - "Kalemi, cetveli aldılar, haritaları koydular. Bu haritaları yeniden çizmek, yeniden bu bölgeyi parçalamak, bölüp, dağıtmak istiyorlar. Buna karşı çıkacak irade, buna karşı çıkacak gücün merkezi ise Türkiye'dir. Onun için istiyorlar ki Türkiye, oynanan oyunlara karşı çıkabilecek bir güce sahip olmasın"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bütün dünyada fevkalade büyük olayların yaşandığı dönemden geçtiklerini belirterek, "Bu süreç içerisinde hep beraber, el ele, birlik içerisinde, gönül, fikir, ruh birliğiyle büyük Türkiye 'yi, yeniden güçlü ve büyük Türkiye'yi inşa etmek için 1 Kasım akşamında çok güçlü bir iktidarı çıkarmak için mücadele ediyoruz" dedi.

Kurtulmuş, Yerli Düşünce Derneğince Altınordu ilçesindeki otelde düzenlenen programda, AK Parti 'ye verilen destek sayesinde Ordu'da çok büyük bir zafer elde edeceklerine inandığını söyledi.

1 Kasım seçimlerinin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli seçimlerinden birisi olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Türkiye, bir sırat köprüsünden geçiyor. Bölge, bir sırat köprüsünden geçiyor. Aslında bütün dünyada fevkalade büyük olayların yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Bu süreç içerisinde hep beraber, el ele, birlik içerisinde, gönül, fikir, ruh birliğiyle büyük Türkiye'yi, yeniden güçlü ve büyük Türkiye'yi inşa etmek için 1 Kasım akşamında çok güçlü bir iktidarı çıkarmak için mücadele ediyoruz" diye konuştu.

Kurtulmuş, Türkiye'nin çevresindeki ülkelerin neredeyse yönetilemez vaziyette olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

 "Irak, üçe bölünmüş vaziyettedir. Suriye, paramparça olmuş vaziyettedir. Yemen, ikiye bölünmüştür. Libya, ikiye bölünmüştür. Mısır, siyaseten bölünmüştür. Ukrayna, bölünmüştür. Neredeyse Türkiye'nin dışında bütün ülkeler büyük krizler ve kaoslar içerisindedir. Olan sadece bu ülkelerin iç kavgaları, iç mücadeleleri değil. Olan şudur, bir asır evvel Osmanlı cihan devletinin parçalanmasıyla 30'a yakın ülke çıkartanlar tekrar kalemi, cetveli aldılar, haritaları koydular. Bu haritaları yeniden çizmek, yeniden bu bölgeyi parçalamak, bölüp, dağıtmak istiyorlar. Buna karşı çıkacak irade, buna karşı çıkacak gücün merkezi ise Türkiye'dir. Onun için istiyorlar ki Türkiye, oynanan oyunlara karşı çıkabilecek bir güce sahip olmasın. Türkiye, diğer ülkeler gibi, saman çöpü gibi oradan oraya savrulsun.

Ne yapılıyor, hangi oyun oynanıyorsa o oyunlara karşı ses çıkartamaz vaziyette olsun. İşte bu seçimin önemi budur."

Türkiye'nin başka bir ülkeye benzemediğini belirten Kurtulmuş, "Bizler Selçukluların ve Osmanlı'nın çocukları olarak, nasıl atalarımız geçmişte oyunları bozduysa, biz de bu oyunları bozacak hem güce hem ferasete hem de birikime sahibiz. Bu seçim onun için önem arz ediyor. Türkiye'de birliğin ve dirliğin yeniden güçlü bir şekilde ortaya konulduğu bir seçim olacak" ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, 7 Haziran seçimleri sonrasında terör örgütlerinin harekete geçirildiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de 7 Haziran'dan sonra düğmeye bastılar, terör örgütlerini harekete geçirdiler. Bir taraftan DAEŞ, bir taraftan PKK , bir taraftan DHKP-C bütün güçleriyle asılmaya başladılar ve Türkiye'yi köşeye sıkıştırmaya gayret ediyorlar. PKK'nın yaptıklarını görüyorsunuz, Suruç katliamından sonra polislerimiz, askerlerimizi ardı ardına şehit etmeye başladılar. Arkasından DAEŞ'in yaptığını görüyorsunuz, Ankara Garı'nda 102 vatandaşımızın kalleş bir şekilde kahpece öldürülmesini tezgahladılar.

Bu sabah da saat Diyarbakır'da DAEŞ'e karşı operasyon yapan emniyet güçlerimizi maalesef, iki özel harekatçı polis kardeşimizi şehit ettiler." 

- "Terör örgütleri tek başına değildir"

Kurtulmuş, terör örgütlerinin ortada hiçbir sebep yokken neden harekete geçtiğinin önemli bir soru olduğunu vurguladı.

Kurtulmuş, şunları dile getirdi:

"Bu sorunun cevabını bulursak, bu sorunun cevabı ve bu sorunun arkasındaki güçleri anlarsak, Türkiye'nin nasıl köşeye sıkıştırılmaya çalışıldığını da görmüş ve anlamış oluruz. Şundan emin olun ki terör örgütleri tek başına değildir. Terör örgütlerinin arkasında bazı güçlerin istihbarat, lojistik ve askeri destekleri vardır. Silah destekleri vardır. Dünyanın her yerinde bu, böyledir. 'Kuş uçmaz, kervan geçmez' derler. Bakıyorsun, kuş uçmaz, kervan geçmez yerlerde adamların uçaksavar bataryaları ne arıyor? Nasıl geldi? Nasıl konuldu? Kim koydu?"

Kurtulmuş, hayat şartları çok kötü durumda olan insanların elinde yüz binlerce dolarlık silahlar bulunduğuna işaret ederek, "Bu adamların eline bu silahları kim veriyor? Niçin veriyor? Osmanlı bakiyesi olan bu coğrafyayı dağıtmaya çalışıyorlar. Daha fazla bölüp parçalamaya çalışıyorlar. İnşallah biz de daha fazla birlik olacağız, daha fazla dirlik olacağız, daha iri olacağız, daha güçlü olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmanın ardından Kurtulmuş, çok sayıda partiden AK Parti'ye geçen üyelere rozetlerini taktı.