Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Özellikle AK Parti'nin 10 yılı, ekonomik ve siyasi reformlar bakımından bir değişim süreciydi ama esas işin kalıcı halde devam edebilmesi, yani bu reformların sürebilmesi için önümüzdeki, yani ikinci 10 yıl dediğimiz 2023'e kadar olan süre çok daha önemli bir dönem" - "Birileri Türkiye'nin istikametini değiştirmeye çalışıyor. Buna müsaade etmeyeceğiz ve inşallah 1 Kasım seçimlerinde Türkiye'de çok güçlü bir oy oranıyla AK Parti'yi güçlü bir şekilde tek başına iş başına getireceğiz" - "Allah'ın izniyle tek başına AK Parti iktidarında Türkiye'de birçok eksik kalan hususlar artık sistematik olarak gerçekleşecektir"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Özellikle AK Parti'nin 10 yılı, ekonomik ve siyasi reformlar bakımından bir değişim süreciydi ama esas işin kalıcı halde devam edebilmesi, yani bu reformların sürebilmesi için önümüzdeki, yani ikinci 10 yıl dediğimiz 2023'e kadar olan süre çok daha önemli bir dönem" dedi.

AK Parti Altınordu İlçe Başkanlığınca bir otelde düzenlenen programa katılan Kurtulmuş, önemli bir seçim süreci içerisinde olunduğunu söyledi. Kurtulmuş, Türkiye'nin son 13 yılda önemli mesafe kat ettiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekonomide, siyasette, sosyal hayatta, Türkiye'nin içerisinde birliğin sağlanmasında Türkiye önemli bir mesafe aldı. Reformlar yapıldı. Özellikle AK Parti'nin 10 yılı, ekonomik ve siyasi reformlar bakımından bir değişim süreciydi ama esas işin kalıcı halde devam edebilmesi, yani bu reformların sürebilmesi için önümüzdeki, yani ikinci 10 yıl dediğimiz 2023'e kadar olan süre çok daha önemli bir dönem. Bu 2023'e kadar olan sürede Türkiye bu sağlamış olduğu reformlarını ya kalıcı hale getirecek, yani hangi parti iktidara gelirse gelsin bir daha bunları değiştiremeyeceği kadar sağlam bir yapıyı kuracak ya da Türkiye maalesef en ufak bir harekette, en ufak bir kıpırdamada birtakım krizlerle kaoslarla karşı karşıya kalma riski altında olacak. İşte bu seçim bunun için önemlidir."

Devletle milletin bütünleşmesini sağlayan adımların atıldığını dile getiren Kurtulmuş, "Devlet milletin inançlarına, değerlerine şaşı bakan bir güç olmaktan uzaklaştı. Milletin inançlarıyla bütünleşen bir yapıya döndü ama bunlar Allah muhafaza, henüz kalıcı hale getirilemedi. Henüz bütün yapısı değişmiş bir sistematik değişiklik haline döndürülemedi. Bunun için bu iktidarın, bu anlayışın, devletle millet bütünleşmesini sağlayan bu anlayışın 2023'e kadar devam etmesi lazım. Ondan sonrası da var da inşallah 2023'e kadar bu işin sistematik bir dönüşüme döndürülmesi lazım ki bir daha Türkiye'yi kimse yolundan döndüremesin" diye konuştu.

- "Terör olaylarını da planlayarak Oslo'yu deşifre ettiler"

Kurtulmuş, Türkiye'nin bu istikamette gitmesini engellemeye çalışanların ellerinden geleni yaptıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Gezi olayları ile başlayan süreç, hatta ondan önce Oslo görüşmelerinin deşifre edilerek, oradaki bilgilerin birtakım yabancı güçlere servis edilmesini sağlayarak Türkiye'de en önemli proje olan terörün bitirilmesi, Türkiye'de milli birlik ve kardeşliğin sağlanmasını maalesef engellemeye çalıştılar. Böylece 'Türkiye'de artık silahların patlatıldığı, bombaların patlatıldığı bir devir geride kalmasın, lazım olduğu zaman terör yeniden kullanılsın' diye Oslo'yu deşifre edenler, bugünkü terör olaylarını da planlayarak Oslo'yu deşifre ettiler.

Türkiye'nin içerisindeki milli birlik ve kardeşlik projesinin bitmesi senin için niye önemli? Niçin bunun bitmesini istiyorsun? O zamandan başlayan bir süreç. 'Türkiye içine dönsün, içinde kavgalı olsun. Türkiye'de uzun yıllardır devam eden bu mücadelesi, bu içerisindeki kavgası, terör sona ermesin. Türkiye'de hükümetlerin başında her zaman bir terör belası olsun ki kafasını fazla kaldıran bir hükümet olursa terörle onun kafasını kesip atalım.' Oslo'yu deşifre edenlerin arkasındaki esas zihniyet budur."

Bundan sonra da Türkiye'de demokrasi ve özgürlükler içerisinde hep uyanık olacaklarını vurgulayan Kurtulmuş, "Bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız. İstikametimizi değiştirmeyeceğiz. Birileri Türkiye'nin istikametini değiştirmeye çalışıyor. Buna müsaade etmeyeceğiz ve inşallah 1 Kasım seçimlerinde Türkiye'de çok güçlü bir oy oranıyla AK Parti'yi güçlü bir şekilde tek başına iş başına getireceğiz" ifadelerini kullandı.

- "Eksik kalan hususlar artık sistematik olarak gerçekleşecektir"

Kurtulmuş, güçlü bir iktidar çıktığı zaman önlerinde 4 yıllık bir süre olduğunu kaydederek, "Allah'ın izniyle tek başına AK Parti iktidarında Türkiye'de birçok eksik kalan hususlar artık sistematik olarak gerçekleşecektir. Türkiye'de çok şey yapıldı ama hala bir anayasa değişikliği yapılmadı. Türkiye'de özgülükçü, demokratik, sivil ve bütün toplum kesimlerini bu ülkeye sahiplendirecek, herkesi eşit ve özgür yurttaşlar olarak 'bu ülkenin de devletin de sahibi benim' noktasına getirecek yeni bir anayasaya ihtiyaç var" dedi.

Kurtulmuş, şu andaki anayasanın maddelerin çok değiştiği ama ruhunun darbe ürünü olduğunun altını çizerek, "(Bu millet bir şey anlamaz, bu millet kendi kendini yönetemez, bu milleti biz yönetmemiz gerekir) anlayışıyla bir anayasadır. Şimdi bunu tamamlamak için güçlü, tek başına bir AK Parti iktidarı lazım. Bu anlamda ha gayret, bunu kalıcı hale getireceğiz" diye konuştu.