Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Irak, Suriye, Yemen, Libya, Mısır, Ukrayna gibi birçok ülke bugün yönetilemiyor. İç çatışmalar yaşıyor, savaşlar yaşıyor. Şehir şehir, kasaba kasaba bölünmüş vaziyette. Allah'a çok şükür bunların içerisinde sadece Türkiye istikrarlı bir şekilde siyasi ve iktisadi olarak yolunu devam ettiriyor. Allah'ın izniyle birileri ne isterse istesin, Türkiye bu istikamette yoluna devam edecektir" - "Türkiye teröre karşı esir olacak mı, terör örgütlerinin tahakkümü altına girecek mi, yoksa Türkiye terörün belini mi kıracak? Bunun seçimini yapıyoruz" - "Güçlü bir hükümet terör örgütleri ve arkasındaki bütün odakları deşifre edip onlarla bir mücadele yapabilmek için önemli"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Irak, Suriye, Yemen, Libya, Mısır, Ukrayna gibi birçok ülkenin bugün yönetilemediğini belirterek, "İç çatışmalar yaşıyor, savaşlar yaşıyor. Şehir şehir, kasaba kasaba bölünmüş vaziyette. Allah'a çok şükür bunların içerisinde sadece Türkiye istikrarlı bir şekilde siyasi ve iktisadi olarak yolunu devam ettiriyor. Allah'ın izniyle birileri ne isterse istesin Türkiye bu istikamette yoluna devam edecektir" dedi.

Kurtulmuş, partisinin Fatsa ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 1 Kasım Genel Seçimi'nin Türkiye'nin geleceği adına önemli olduğunu söyledi.

1 Kasım'da, Türkiye'nin sadece seçim yapmadığını ifade eden Kurtulmuş, "Kimler milletvekili olacak, hangi parti ne kadar milletvekili çıkartacaktan çok daha önemli bir seçimi Türkiye yapıyor. Türkiye, 1 Kasım'da hangi istikamete gideceğine karar verecek. Türkiye, özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra sağdan, soldan Türkiye'nin ayaklarına çelme takmak isteyenlerin, önünü kesmek isteyenlerin istikametinde mi gidecek, yoksa Türkiye güçlü, yeniden büyük Türkiye istikametinde mi gidecek? Seçim budur. Bunun için 1 Kasım'da diyoruz ki hiçbir koalisyon ihtimali olmaksızın tek başına AK Parti iş başına gelecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'de niçin güçlü bir iktidara ihtiyaç var, Türkiye'de niçin istikrarın devam etmesine ihtiyaç var" sorularının cevabının aranması gerektiğine dikkati çeken Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Çok sebep var ama birkaç tanesini söyleyeyim. Türkiye'nin etrafındaki bütün bölgedeki ülkeleri görüyorsunuz. Bu ülkelerin hepsi maalesef iç karışıklıklarla yönetiliyor. Daha doğrusu yönetilemez bir hale gelmiş vaziyette. Irak, Suriye, Yemen, Libya, Mısır, Ukrayna gibi birçok ülke bugün yönetilemiyor. İç çatışmalar yaşıyor, savaşlar yaşıyor. Şehir şehir, kasaba kasaba bölünmüş vaziyette. Allah'a çok şükür bunların içerisinde sadece Türkiye istikrarlı bir şekilde siyasi ve iktisadi olarak yolunu devam ettiriyor. Allah'ın izniyle birileri ne isterse istesin Türkiye bu istikamette yoluna devam edecektir."

Kurtulmuş, Türkiye'yi bölge ülkelerine benzetmek isteyenlerin, 20 Temmuz'dan bu yana Türkiye'de bombaları patlatmalarının sebebi olduğunu vurgulayarak, "Sadece o bombayı orada patlatmak değil Türkiye'yi istikrarsızlaştırmaktı. Sebep, Türkiye'de iç çatışmaları ortaya çıkarmaktı. Sebep, Türkiye'nin istikrarlı bir şekilde yürümesinin önüne geçmekti. İşte 1 Kasım, bunun seçimidir. Türkiye teröre karşı esir olacak mı, terör örgütlerinin tahakkümü altına girecek mi, yoksa Türkiye terörün belini mi kıracak? Bunun seçimini yapıyoruz" diye konuştu.

Güçlü bir hükümetin önemine değinen Kurtulmuş, "Güçlü bir hükümet, terör örgütleri ve arkasındaki bütün odakları deşifre edip onlarla bir mücadele yapabilmek için önemli. Güçlü bir hükümet Türkiye'de dirliği, birliği sağlamak, Türkiye'de milli birlik ve kardeşliği sağlamak için önemli. Onun için ne diyoruz? '1 Kasım'da tek başına iş başına' diyoruz" ifadelerini kullandı. 

- "Daha da ileri gideceğiz"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Şimdi Türkiye bırakın IMF'den borç almayı, IMF'ye borç verecek bir ülke konumuna geldi. Memleketimizde yollar yok, üniversiteler yok, hastaneler perişan, halka hizmet yoktu. Türkiye 3 bin dolarlar seviyesinden bugün 10 bin dolarlar seviyesine çıktı. Yeter mi? Yetmez. Daha da ileri gideceğiz. Allah'ın izniyle 2023'te Türkiye, dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olacak. Siz seviniyorsunuz, 'inşallah' diyorsunuz. Bu soğuk havayı ısıtacak şekilde, yürekten 'inşallah' diyorsunuz ama birileri bu lafı duyunca uykuları kaçıyor." 

Devletle milletin kaynaşmasını ve bütünleşmesini istemeyenlerin var olduğunu dile getiren Kurtulmuş, milletin desteğiyle AK Parti'nin çok güçlü bir şekilde iktidara geleceğini ve daha güçlü bir şekilde yola devam edileceğini kaydetti.