Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:
- "Sadece ortada gördüğümüz üç, beş tane eli silahlı terörist değil, onların arkasındaki güçler istiyorlar ki Türkiye güçlü bir şekilde yürümesin. İstiyorlar ki Türkiye eğitimde, sağlıkta, sanayide, ihracatta, ticarette çok güçlü bir ülke haline gelmesin" - " İnşallah milletle bütünleşmiş bir devlet anlayışı, 2023'ün Türkiye'sini daha güçlü kılabilecek bir anlayıştır. Bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Sadece ortada gördüğümüz üç, beş tane eli silahlı terörist değil, onların arkasındaki güçler istiyorlar ki Türkiye güçlü bir şekilde yürümesin. İstiyorlar ki Türkiye eğitimde, sağlıkta, sanayide, ihracatta, ticarette çok güçlü bir ülke haline gelmesin" dedi.

Kurtulmuş, Kumru ilçesinde Anadolu İmam Hatip Okulu Kompleksi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin eylem planının açıklandığını anımsattı.

Seçim kampanyası boyunca "oylar sizden, hizmet bizden" dediklerini belirten Kurtulmuş, "1 Kasım'dan sonra 4 yıl boyunca Allah'ın izniyle başka bir seçim yok. Bu 4 yıl boyunca Türkiye'nin ekonomik ve siyasi olarak daha ileri gitmesi için ne lazımsa elimizden gelen gayretle bunları inşallah yapmayı başaracağız. Bu anlamda hem ekonomide reform programlarını takip edeceğiz hem siyasi, hukuki reform programlarını gerçekleştireceğiz hem de bu çerçevede toplumsal bütünleşmeyi sağlayacak adımları atacağız" diye konuştu.

Kurtulmuş, dün vatandaşın bir haftalık, bir aylık, altı aylık ve bir yıllık planları dinlediğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Bütün bu reform programının amacı bir cümleyle özetlenebilir. Aslolan devlet değil, aslolan millettir. Milletin güçlü olmasıdır. Milletin ekonomik olarak güçlü olmasıdır, milletin halk ve özgürlükler bakımından güçlü olmasıdır, milletin eğitim bakımından güçlü olmasıdır, milletin geleceğe her alanda daha güçlü hazırlanmasıdır. Devletse bunu sağlayan bir mekanizmadan ibarettir. İşte bu çerçevede, bu kararlılıkla devleti milletin hizmetkarı haline getiren kararlılıkla 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' inancıyla bu reformları uygulayacağız."

- "Bu millet, terör belasını ilanihaye sona erdirecektir"

Türkiye'nin zor bir coğrafyada yer aldığını vurgulayan Kurtulmuş, "Dün Kocatepe Camisi'nde, Sur'da şehit olan polis kardeşimizin evladı...Bu kadar vicdansızlık, bu kadar insafsızlık, bu kadar canilik olmaz. İki yavrusu var. Biri yanımızda. Çocukcağız tören boyunca sürekli hıçkırıklarını içe atarak ağlamasını göstermemek üzere...Ufacık, 6 yaşındaki çocuk o kararlılıkla durdu ama sonunda dayanamadı. Bu kadar hain bir şekilde terör devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, 'niye terör devam ediyor, terör örgütünün arkasındaki güçler kim' sorularını yönelterek şunları kaydetti:

"Sadece ortada gördüğümüz üç, beş tane eli silahlı terörist değil, onların arkasındaki güçler istiyorlar ki Türkiye güçlü bir şekilde yürümesin. İstiyorlar ki Türkiye eğitimde, sağlıkta, sanayide, ihracatta, ticarette çok güçlü bir ülke haline gelmesin. İstiyorlar ki Türkiye'de iç barış olmasın. İstiyorlar ki bu toprakların çocukları kıyamete kadar Selahaddin Eyyubi'nin, Kılıçarslan'ın çocukları olarak yaşamasın. İstiyorlar ki bu ülke dünyanın büyük ülkelerinden, büyük güçlerinden birisi olmasın. İstiyorlar ki bu ülke Selçuklu'nun, Osmanlı'nın çocukları olarak yeniden dikilip dünyaya nizam vermeye kalkmasın. Onun için terörü bu ülkenin başına bela etmeye çalışıyorlar. Yıllardır bunu yapıyorlar ama şunu bilsinler ki bu millet, terör belasını ilanihaye sona erdirecektir. Allah'ın izniyle de bunu gerçekleştireceğiz ve terörü sona erdireceğiz."

Birilerinin, "1990'a gidiyoruz" dediğini aktaran Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş,"1990'larda kalan terör örgütü ve onun arkasındaki kara zihniyettir. Bir taraftan terörle mücadeleyi sürdürürken, bir taraftan bu toprakların onurlu insanları olan o bölgede yaşayan kardeşlerimizin, Kürt kardeşlerimizin de hakkını, hukukunu koruyacağız. Onların da hakkını, hukukunu geliştireceğiz. Onların da onurlarını genişletme sahibi olduğumuzun bilinciyle hareket edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

 "İstiyorlar ki hem terör ortamını oluştursunlar hem de buna mukabil devlet baskı yapsın. Yok öyle şey" diyen Kurtulmuş,  hem terörü durduracak kararlılıkla mücadele edeceklerini hem de geçmişte olduğu gibi bunu bahane ederek halkın hakkını, hukukunu ve onurunu zedeleyecek hiçbir şeyi yapmayacaklarını söyledi.

- "Nevzuhur bir millet değiliz"

Kurtulmuş, bir taraftan terör bir taraftan Rus uçağının düşürülmesiyle birlikte ortaya çıkan bir durum olduğuna dikkati çekerek, "Bunları hep izliyorsunuz, 'eyvah ne olacak' diyorsunuz. Allah'ın izniyle hiçbir şey olmayacak. Türkiye'nin başına niye bunlar geliyor? Sakın karamsarlığa kapılmayın. Yüksek dağların dumanı çok olur. Dünyanın en zor coğrafyasında yaşıyoruz" dedi.

Türkiye'nin sıradan bir ülke olmadığına işaret eden Kurtulmuş, "Nevzuhur bir millet değiliz. Büyük bir tarihe, büyük bir geçmişe sahibiz. Onun bugüne getirdiği bir sürü böyle problemler olduğu gibi ama bize verdiği çok önemli katkılar, kazançlar da var. Biz bu problemleri aşacağız, kazançlı yoldan devam edeceğiz. Bu birikimimizi daha ileriye götürmenin ilk şartı da devletle milletin bütünleşmesidir. İnşallah milletle bütünleşmiş bir devlet anlayışı, 2023'ün Türkiye'sini daha güçlü kılabilecek bir anlayıştır. Bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

Numan Kurtulmuş, Ordu ile ilgili verilen sözleri bir bir yerine getirmeye çaba göstereceklerini belirterek, seçim kampanyasında ifade edilen projelerin en kısa zamanda hayata geçirilmeye çalışılacağını vurguladı.

Seçim kampanyası sırasında fındıkta alan bazlı destek konusunda söz verdiklerini anımsatan Kurtulmuş, verilen sözü yerine getirdiklerini ve bundan sonra da fındıkta alan bazlı desteğe devam edileceğini kaydetti.

Kurtulmuş, konuşmasının ardından Vali İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ile okul, pansiyon ve spor alanlarının yer alacağı kompleksin temelini attı.