Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2)

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2)
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2)
- "Terör örgütü zannetti ki, oradaki sivil vatandaşlarımız, Kürt kardeşlerimiz kendisine destek verir ve onlarla emniyet güçlerine karşı direnir. Bu kadar çok terör örgütlerinin çırpınmasının sebebi budur. Bu memlekette yaşayan Kürt kardeşlerimiz terör örgütlerine destek vermediler, vermiyorlar, vermeyecekler" - "Türk de Kürt de Arap da Gürcü de Çerkez de herkes kardeştir, herkes birdir, beraberdir, aynı milletin çocuğudur, aynı dinin mensubudur, aynı bayrağın altında aynı vatanın evladıdır"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Terör örgütü zannetti ki, oradaki sivil vatandaşlarımız, Kürt kardeşlerimiz kendisine destek verir ve onlarla emniyet güçlerine karşı direnir. Bu kadar çok terör örgütlerinin çırpınmasının sebebi budur. Bu memlekette yaşayan Kürt kardeşlerimiz terör örgütlerine destek vermediler, vermiyorlar, vermeyecekler" dedi.

Kurtulmuş, Altınordu Belediyesi tarafından bir otelde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, yeni bir seçim sürecine girildiğini ve bu dönemde kendilerine destek istediklerini belirterek, "1 Kasım seçimlerinde koalisyon ihtiyacı olmadan Türkiye bu seçimde güçlü bir şekilde bir hükümet kuracak ve yoluna devam edecektir" diye konuştu.

20 Temmuz'da ortada hiçbir şey yokken birden bütün terör örgütlerinin düğmelerine basıldığını vurgulayan Kurtulmuş, Suruç katliamıyla birlikte Türkiye'nin bir terör sürecinin içerisine sokulmaya çalışıldığını anlattı. 

Bu süreçte onlarca emniyet görevlisi ve askerin şehit edildiğini anımsatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Niçin böyle bir cesaret buldular? Çok açık. Zannettiler ki Türkiye'de geçici bir hükümet var, siyasi bir boşluk var. 'Bu siyasi boşluktan istifade ederiz, bütün terör gruplarını harekete geçirerek Türkiye'yi terör vasıtasıyla esir alırız' zannettiler. Ama hesap edemedikleri şuydu, Türkiye'de geçici bir hükümet de olsa anayasal zorunluluğu yerine getiren bir hükümet var ve sonuna kadar her türlü tedbiri aldı. Güvenlik kuvvetlerimiz arasında çok büyük bir koordinasyon sağlandı. Allah'a çok şükür terör örgütüne çok ağır darbeler vuruldu. Cizre'de, Nusaybin'de, Silopi'de yaşananları biliyorsunuz. Terör örgütü zannetti ki, oradaki sivil vatandaşlarımız, Kürt kardeşlerimiz kendisine destek verir ve onlarla emniyet güçlerine karşı direnir. Bu kadar çok terör örgütlerinin çırpınmasının sebebi budur. Bu memlekette yaşayan Kürt kardeşlerimiz terör örgütlerine destek vermediler, vermiyorlar, vermeyecekler." 

Kurtulmuş, bu ülkede herkesin her milletin kardeş olduğunu bildirdi. 

Kurtulmuş, "Bu ülkenin siyasi gündemi Sultan Alparslan'dan, Kılıç Arslan'dan, Selahaddin Eyyubi'den beri gelen bir siyasi gündemdir ve bu siyasi gündemin içerisinde Türk de Kürt de Arap da Gürcü de Çerkez de herkes kardeştir, herkes birdir, beraberdir, aynı milletin çocuğudur, aynı dinin mensubudur, aynı bayrağın altında aynı vatanın evladıdır. Bu kararlılığı gördüler, terör örgütü şimdi çaresiz. Ankara'daki bu bombalamalar, bu örgütleri ve bu örgütlerin arkasındaki güçlerin ne kadar çaresiz olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Masum vatandaşları gözünü kırpmadan öldürmenin kalleşlik olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Bu millet savaş meydanlarında savaşırken, orayı fethettiği zaman kendisine o anda silah çekmeyen askere dahi silah çekmemiş millettir. Bu millet fetihlere gittiği zaman bağından, bahçesinden geçtiği o bağlık bahçelik yerde eğer üzümlerini koparıp yediyse parasını da o üzüm dallarının arasına bırakacak kadar merhametli, adaletli ve insaniyetli bir millettir" ifadesini kullandı.

- "Hiçbir terör örgütü sadece kendisinden ibaret değildir"

Numan Kurtulmuş, hiçbir terör örgütünün dünyanın hiçbir yerinde sadece kendisinden ibaret olmadığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Zannediyor musunuz ki, terör örgütü sağdan saydığınızda birkaç yüz kişi, soldan sayın birkaç yüz kişi. Sadece ondan ibaret. PKK ya da başka bir örgüt. Terör örgütlerinin hepsi bakıyorsun, adamın Somali'de yarım bardak içecek temiz suyu yok. Yarım dilim ekmeği olmayan fukara bir milletin içinde bir takım terör grupları ellerinde onbinlerce dolarlık ölüm makineleriyle insanları öldürüyorlar. Yolda yürümeyi bilmeyen adamlar 11 Elül'de gidiyorlar İkiz Kuleleri yıkıyorlar. Dünyanın en iyi korunan yerlerinden birisi olan Londra Metrosuna bomba atıyorlar. İstanbul'da İngiliz Başkonsolosluğunu ve HSBC'yi neredeyse eş zamanlı olarak havaya uçuruyorlar. Baktığınız zaman 10 tane yolda yürümesini bilmeyen adam. Terör örgütleri sadece bunlardan ibaret değildir. Dünyanın her yerindeki terör örgütlerinin arkasında bir takım güçlerin, bir takım devletlerin hatta çoğu zaman birden fazla devletin istihbarat desteği vardır. Lojistik desteği vardır, silah desteği vardır, ekonomik desteği vardır, siyasi desteği vardır."

Terörün artık uluslararası siyasetin bir aracı olarak kullanıldığına işaret eden Kurtulmuş, "Ülkeler, 'Proxy savaşları' diyorlar. Terör örgütleri üzerinden maalesef bazı güçler bu ülkelerdeki zenginlerini, siyasi güçlerini kuvvetlendirmek için terör örgütlerini kullanıyorlar. Bugün isimlerini duyduğumuz, çokça duyduğumuz terör örgütlerinin bir kısmını, sizi temin ederim ki beş, on sene sonra ismini bile hatırlamayacaksınız. Çünkü milatları dolduğu zaman, kullanım tarihleri bittiği zaman o örgütleri çöp tenekesine atacaklar, belki başka örgütleri icat edecekler" dedi.

- "Türkiye bu bölgede zayıf hükümetlerle yönetilemez"

Kurtulmuş, Türkiye'nin bu bölgede zayıf hükümetlerle yönetilemeyeceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de mutlaka güçlü, çok kuvvetli, ekonomik ve siyasi programını uygulayabilecek çok kuvvetli hükümete ihtiyacı var. Siyasi ve ekonomik istikrarın devam edebilmesi için Türkiye'nin koalisyon dönemlerinde olduğu gibi bir takım anlaşmazlıklar, bir takım tutarsızlıklarla değil, tutarlı bir program içerisinde yönetime ihtiyacı var. Onun için 1 Kasım'da sizlerden Türkiye'de birliğe, beraberliğe, kardeşliğe oy vermenizi istiyorum. Hangi partiye oy veriyorsanız olun, 7 Haziran'da ister Cumhuriyet Halk Partisi, ister Milliyetçi Hareket Partisi oy vermiş olun, isterseniz parlamento dışındaki bir partiye oy vermiş olun, kime vermiş olursanız olun, bu sefer AK Parti 'ye destek olmaya davet ediyoruz."

(Bitti)