Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2)

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2)
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (2)
- "Meclise girecek olan 4 partinin içerisinden bir beşinci, altıncı parti ortaya çıkar diye düşünülüyorsa bu demokratik bir tavır değildir ve böyle bir tavrın içerisine girilmesinin doğru olmadığı kanaatindeyim" - "Neredeyse bölgemizde 9 ülke siyaseten yönetilemez noktaya geldi. Bütün ülkelerde iktisadi ve siyasi krizler var. Çok şükür sadece Türkiye siyasi ve iktisadi krizlere düşmeden istikrar içerisinde ayakta duruyor"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Meclise girecek olan 4 partinin içerisinden bir beşinci, altıncı parti ortaya çıkar diye düşünülüyorsa bu demokratik bir tavır değildir ve böyle bir tavrın içerisine girilmesinin doğru olmadığı kanaatindeyim" dedi.

Bazı programlara katılmak üzere Ordu'ya gelen Kurtulmuş, Ünye ilçesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'nin 5'inci partiye yönelik açıklamasının sorulması üzerine Kurtulmuş, şöyle yanıt verdi:

"Demokrasiye ya inanıyoruz ya inanmıyoruz. Ne sayısal siyasal meşruiyet tartışması üzerinden, ne Meclisteki partilerden bir kısmının içerisinden şu anda Meclise partiler giriyor. Meclise kaç partinin gireceğini bilmiyoruz ama Meclise girecek olan 4 partinin içerisinden bir 5'inci, 6'ncı parti ortaya çıkar diye düşünülüyorsa bu demokratik bir tavır değildir, böyle bir tavrın içerisine girilmesinin doğru olmadığı kanaatindeyim. Bu anlamda her parti iddiaları ile ortaya çıkar, er meydanına çıkar, sandık meydanına çıkar, seçim meydanına çıkar gücünü ortaya koyar milletten destek alır. İnşallah 1 Kasım seçimlerinde AK Parti tek başına iktidara gelecektir. Milletimiz sandık meydanında er meydanında, seçim meydanında AK Parti'yi istikrar için siyasi ve ekonomik istikrar için yeniden iş başına getirecektir."

- Terör olayları 

Kurtulmuş, terör olaylarına ilişkin ise "Terörün 20 Temmuz'dan sonra tesadüfen başlamadığını hepimizin bilmesi lazım. Bölge fevkalade hassas bir süreçten geçiyor. Hatta 1990'dan beri bütün bölge ülkeleri çok hassas bir sürecin içerisinden geçiyor. Bu hassas sürecin içerisinden neredeyse bölgemizde 9 ülke siyaseten yönetilemez noktaya geldi. Bütün ülkelerde iktisadi ve siyasi krizler var. Çok şükür sadece Türkiye siyasi ve iktisadi krizlere düşmeden istikrar içerisinde ayakta duruyor" diye konuştu. 

"Birileri de istiyor ki bu bölgeyi şekillendirirken güçlü bir Türkiye olmasın, kuvvetli bir Türkiye olmasın" diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Olayların farkında olan, bölge ve  dünya da olayların farkında olan, sözü, itibarı ve gücü yerinde olan, ekonomik ve siyasi istikrarı yerinde olan bir Türkiye olsun istemiyorlar. Terörün bir numaralı nedeni budur. Türkiye üzerinden bazı operasyonları yapabilmektir. Türkiye'nin bir Suriyeleşmesini, Iraklaşmasını sağlayacak süreçte terörü maşa olarak kullanmaktır. Buna karşı milletimiz ferasetle hareket ediyor. Oynanan oyunun farkındayız. Nasıl terörü ve terör örgütlerini maşa olarak kullanan bütün bu çeteler Türkiye'yi istikrarsızlaştırmayı kendi siyasi amaçlarının bir parçası olarak görüyorlarsa, bu millet de birliği, dirliği, bütünlüğü kendi geleceğinin esas unsuru olarak görüyor. Bunun için de teröre ve terör örgütlerine destek olanlara asla prim vermiyor."

Kurtulmuş, daha sonra ilçede esnaf ziyareti gerçekleştirdi. 

(Bitti)