Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, kurum yöneticileriyle bir araya geldi

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, kurum yöneticileriyle bir araya geldi
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, kurum yöneticileriyle bir araya geldi
- Kurtulmuş: "Hepimiz bir takım oyuncusu gibi çalışacağız. Ülkemizin gelişmesi ve ileriye gitmesi için her birimizin yapacağı çalışma çok önemlidir"

ORDU (AA) - Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un, Ordu Valiliği'ni ziyaretinin ardından Ordu'da görev yapan kamu kurumlarının yöneticilerinin katılımıyla toplantı gerçekleştirdiği bildirildi. 

Ordu Valiliğinden yapılan açıklamada, Valilik Toplantı Salonu'nda basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya, Vali İrfan Balkanlıoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Garip Gümüş, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Vali Yardımcısı Engin Avcı, İl Emniyet Müdürü Caner Tayfur ve daire müdürlerinin katıldığı belirtildi.

Toplantının başlangıcında Vali Balkanlıoğlu'nun konuşma yaptığı kaydedilen açıklamada, Balkanlıoğlu'nun şu ifadelerine yer verildi:

"Bir ilde bakanın olması, o ilin bir çok sorununun daha kolay aşılmasını sağlıyor. Sayın Başbakan Yardımcımız, ilimizdeki kamu yatırımlarında ve hizmetlerinde karşılaştığımız sıkıntıları kendilerine ilettiğimizde, yakinen ilgilenerek bize fayda sağlıyor. Bugün de bizleri hem ziyaret ederek hem de Ordu'daki kamu kurumlarımızın yöneticileriyle bir araya gelerek, Ordu'da yürütülen kamu yatırımlarında, kamu hizmetlerinde karşılaşılan sorunlar, ilimizin ihtiyaçları konusunda daire müdürlerimizden bilgi alacaklar. Kendilerine teşekkür ediyoruz."

Açıklamada, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un, kamu kurumu yöneticilerine yönelik şu sözlerine yer verildi:

"Bundan sonraki süreçte sizlerle birlikte çalışacağız. Haliyle birbirimize ayak uydurmanız lazım. Bu sebeple çalışma prensiplerimiz üzerinde hassasiyetle durmamız gerektiği kanaatindeyim. Hepiniz belli bir birikime, donanıma, tecrübeye sahipsiniz. Ciddi bir sorumluluk içinde hepinizin hareket etmesi lazım. Kamuyla ilgili konularda hassasiyetimin çok yüksek olduğunu biliyorsunuz. Yaptığınız doğru işlerde sonuna kadar yanınızda olurum. Gerekirse sırtımda taşırım ama en ufak bir yanlışınızda, en ufak bir haksızlığınızda, en ufak bir yanlış yollara saptığınızı görürsem de hiçbirinize bir saniye müsamaha göstermem. Bunu baştan peşin peşin söylüyorum.

Kamu yönetimiyle ilgili dört temel kural olmazsa olmaz kanaatindeyim. Bunlar olmaz ve içselleştirilmezse orada huzursuzluk ortaya çıkar. Bu dört temel kuralın başında emanetçilik bilinci gelmektedir. Bulunduğumuz, oturduğumuz koltuk, milletimizin bize emanetidir. Her bir koltukta 78 milyon insan oturuyormuş gibi davranmamız lazım. Her birimiz milletin emrinde olan emanetçileriz. İkincisi bireysel sorumluluktur. Hem kişi olarak hem de halkın hizmetinde görevliler olarak kendi alanımızda bireysel sorumluluklarımız var. Üçüncüsü ise kamu ahlakıdır. Devlet düzenini ayakta tutan şey kamu ahlakıdır. Kamu ahlakı bozulduğunda çöküş başlar. Osmanlı İmparatorluğunun çöküş sebeplerinin başında kamu ahlakının bozulması yer almaktadır. Herkes kamu alanını, kendi ailesinin alanı gibi görecektir. Ailesinde nasıl hareket ediyorsa kamuda da öyle hareket edecektir.

Dördüncüsü de ahenk ve uyumdur. Hepimiz bir takım oyuncusu gibi çalışacağız. Ülkemizin gelişmesi ve ileriye gitmesi için her birimizin yapacağı çalışma çok önemlidir. Bu sebeple bir takım oyunu ortaya koymak zorundayız. Sayın Valimiz bu takımın kaptanıdır. İl müdürleri olarak hepiniz sayın Valimizin koordinasyonunda çalışmalarınızı yürüteceksiniz. Ben de her birinizin çalışmalarını bire bir takip edeceğim. Eğer burada uyumlu, ahenkli, güzel bir çalışmayı başarabilirsek, halkımıza güzel hizmetler sunarız. Karşılaştığınız sorunlarda elimden gelen yardımı yaparım. Bu dört temel prensipler çerçevesinde en ufak bir yanlışlığınız olduğu takdirde ona da müsamaha etmem."