Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Ordu'da:

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Ordu'da:
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Ordu'da:
- "13 yılda yapılan en değerli şey bu ülkede devletin zihniyeti değişmeye başladı, Türkiye ceberut devletten kerim devlete doğru dönmeye başladı"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "13 yılda yapılan en değerli şey bu ülkede devletin zihniyeti değişmeye başladı, Türkiye ceberut devletten kerim devlete doğru dönmeye başladı" dedi. 

Kurtulmuş, genel seçimlerde AK Parti'den 1. sıra milletvekili adayı gösterildiği memleketi Ordu'da Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen aday tanıtım toplantısına katıldı. 

Burada yaptığı konuşmasına AK Parti'den her seçimde desteğini esirgemeyen Ordululara teşekkür ederek başlayan Kurtulmuş, 7 Haziran'da yeni bir destan yazmak için yola çıktıklarını söyledi. 

Yapılacak seçimden ortaya çıkacak sonucun Türkiye'nin hangi istikamete gideceği yolu belirleyeceğini vurgulayan Kurtulmuş, "Türkiye eski Türkiye istikametine geri mi dönecek, yeni Türkiye istikametinde mi ilerleyecek, bu sorunun cevabını aziz milletimiz verecek" diye konuştu. 

Kurtulmuş, 30 Mart yerel seçimleri öncesi Türkiye'nin ayağına pranga vurmaya çalışanlar olduğunu ancak bu emellerinde başarılı olamadıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci virajdı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde dediler ki 'Aman ha bu yeni Türkiye'ciler bu milletin değerleriyle bu milletin inancıyla bu milletin imanıyla bütünleşmesinin önünü açarlar sakın ha bunlara fırsat vermeyelim. Bunların aralarından çıkan bir adama bunların içinden çıkan milletin adamına, Tayyip Erdoğan 'a fırsat vermeyelim, onun önünü keselim' dediler. Çatı aday buldular, biz o zaman da biliyorduk da galiba CHP 'liler çatı adayın CHP'li olduğunu zannediyordu. Şimdi gördüler ki çatı aday aslında CHP'li değil MHP 'liymiş. Oldu olacak bu seçime de beraber girsinler." 

- "Paralel çete çalışıyordu" 

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı aday olmasına karşın gittikleri her yerde arkalarında görünmeyen bir paralel çetenin çalıştığını belirterek, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a çelme takacaklarını zannettiler" dedi. 

Geçmişte neler yaşandığını herkesin bildiğine işaret eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"O seçimde istediklerini bulamayarak, kenardan biraz da haset ederek köz köz seyrettiler. Şimdi üçüncü viraja geldik. 7 Haziran 2015 milletin üçüncü ve nihai tercihini ortaya koyacağı seçimdir. Millet yeniden yeni Türkiye istikametinde karar verecektir. Allah'ın izni ve sizlerin duasıyla 8 Haziran sabahı eski Türkiye'nin adamları tamamen sandıklarda kalacaktır. Yeni Türkiye istikametinde yolumuz Allah'ın izniyle daha açık hale gelecektir. Ondan sonra dört yıl boyunca seçim falan yok. Allah'ın izniyle Türkiye'nin önündeki bütün engelleri kaldıracağız."

Kurtulmuş, 7 Haziran'da yapılacak seçimin Türkiye'nin geleceğini tayin edeceğini, yapılan hizmetleri vatandaşa anlatmaya gerek olmadığını, çünkü vatandaşın kendilerinden daha iyi gördüğünü kaydetti. 

Daha yapacak çok önemli işleri olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"13 yılda yapılan en değerli şey bu ülkede devletin zihniyeti değişmeye başladı, Türkiye ceberut devletten, kerim devlete doğru dönmeye başladı. Vatandaşını öteleyen bir devlet, başörtülüyü başörtüsünden dolayı hor gören, şimdi geldiğimiz noktada Ordu'nun da bir başörtülü milletvekili olacak. Dindarın dini yaşamasından korkan, ana dili farklı olanın ana dilini konuşmasından korkan, gayrimüslimin kendisine ait vakıflarından, mal varlıklarından korkan, başka inançları yaşayan inançlarından korkan, kıyafetinden, müziğinden, kitabından korkan bir devlet vardı artık vatandaşın bütün farklılıklarından gurur duyan, bu farklılıkları açıkça ortaya konmasını bir insan hakkı gören devlet anlayışına doğru geçtik." 

- "Dört alanı güçlendirmeliyiz" 

Kurtulmuş, Türkiye'de dört alanı güçlendirmeden milletin tamamen egemen olmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Babasının daha önceden Ordu'dan milletvekili adayı olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, babası gibi binlerce kahramanın verdiği mücadeleden dolayı bugünlere geldiklerini söyledi.

Ülkenin insanlarının yüreğinde hala idam sehpasında kaybettiği rahmetli şehit Başbakan Menderes'i hatırladığını anlatan Kurtulmuş, "Bu devlet millet kaynaşmasını bütünüyle sağlayacak inşallah yeni bir sistemi göreceğiz. Birincisi, milletvekilliğini güçlendireceğiz. Milletvekili nasıl güçlenir? Milletvekillerinin dar bölge sistemiyle güçlü bir şekilde halk tarafından temsil edilen, daraltılmış bölge ile gelmesiyle. İkincisi parlamentoyu güçlendireceğiz. Parlamento, meclis iç tüzüğünü geçirerek inşallah çok güçlü bir parlamento olacak. Üçüncüsü, Türkiye'de Allah'ın izniyle etkin bir yürütmeyi ortaya koyacağız. Başkanlık sistemi bu siyasi ve hukuki reform sisteminin bir parçası. Etkin bir yürütmenin aracı olarak başkanlık sistemini görüyoruz" diye konuştu. 

Kurtulmuş, yeni parlamentonun en önemli görevlerinden birinin de yeni anayasayı yaparak daha güçlü bir Türkiye yaratmak olacağını sözlerine ekledi. 

Kurtulmuş, buradaki toplantının ardından Ordu Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek Belediye Başkanı Enver Yılmaz ile bir süre görüştü.