Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Ordu'da

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Ordu'da
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Ordu'da
- Kurtulmuş: - "Yeni Türkiye'nin anlayışında devlet-millet kaynaşması vardır. Devlet başka şey, millet başka şey değildir. Millette ne varsa, milletin içinde ne varsa, milletin zihniyetinde ne varsa devletin yönetiminde de o olacaktır" - "Devletin bütün imkanları millet içindir. Devletin bütün gücü millet içindir. Yoksa milletin gücü devlet için değildir"

ORDU (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Yeni Türkiye 'nin anlayışında devlet-millet kaynaşması vardır. Devlet başka şey, millet başka şey değildir. Millette ne varsa, milletin içinde ne varsa, milletin zihniyetinde ne varsa devletin yönetiminde de o olacaktır" dedi.

Kurtulmuş, Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kurslarının (ORMEK?) açılış törenindeki konuşmasında, kurslardan istifade edecek herkese ORMEK'in hayırlı olmasını diledi.

Kamu yönetimi anlamında son 12 yılda yaşanılan önemli değişilikler olduğuna işaret eden Kurtulmuş, "Eski Türkiye'de devlet başka telden çalar, vatandaşlarımız başka telden çalardı. Devletin kurumlarıyla millet arasında ciddi bir uyuşmazlık vardı. Devletin kurumlarını temsil edenler milletin arasına karışmazlar, milletin günlük hayatında yer almazlardı. Onlar şehirlerimizi yöneten seçkinler olarak bir arada bulunurlar, vatandaşlarla hiçbir ilgileri olmazdı" ifadesinde bulundu.

Eskiden yöneticilerin milletin içine karışmadığını adeta bir seçkinler sınıfı oluşturduğunu ifade eden Kurtulmuş, şunları dile getirdi:

"O şehri yönetenler, milletin çarşısına, pazarına gitmez, milletin kahvesinde oturmaz, milletin taziyesinde bulunmaz, milletin düğünlerinde halay çekmez, milletin türküsünü söylemez, millet başka yerde durur, milleti yönetenler başka yerde dururdu. Şairin dediği gibi, 'hükümet dediğin, çatık kaşlı bir zattan ibaretti'. Vatandaşına yukarıdan bakar, vatandaşının sürekli ötelenmesine göz yumar, hatta vatandaşla yollarının kesişmemesi için gayret sarf ederdi. Çünkü eski Türkiye'de devlet işi, vatandaşı, milleti bulaştıracak kadar sulu bir değildi, ciddi bir işti bu beyler için. Ben bunu yöneticiler için söylemiyorum, devletin zihniyetini deşifre etmek için söylüyorum."

Anadolu'nun birçok yerini gezdiğini söyleyen Kurtulmuş, "Gittiğimiz yerde iftiharla şunu görüyorum, vali bey milletin içerisinde, varsa rektör bey milletin içerisinde, emniyet müdürü, milletvekili, belediye başkanları ve kamu adına milleti yöneten kim varsa milletin içerisinde, milletin çarşısında, milletin pazarında, milletin taziyesinde, milletin düğününde. Doğru olan şey budur. Devlet millet kaynaşması Allah'a çok şükür sağlanmaya başladı" dedi.

- "Devlet ele geçirilmesi gereken bir mekanizma değil"

Ordu'nun içinden çıkan devlet erkanının fani insanlar olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şunları söyledi:

" Bugün varız, yarın yokuz ama Ordu dediğimiz şehir var ve Ordu'nun halkı kıyamete kadar bu ülkede yaşamaya devam edecek. Asıl olan Ordu halkının dirliğidir, birliğidir, daha ileri gitmesidir. Böyle görürseniz devlet vatandaşın sırtına binerek yükselecek bir yer değil, devlet vatandaşını sırtlayarak ileriye götürecek bir mekanizma olur. Böyle görürseniz, devlet ele geçirilmesi gereken bir mekanizma değil, devlet millete hizmetkar olunması gereken bir mekanizma olur."

Kurtulmuş, yeni Türkiye'nin anlayışında devlet-millet kaynaşması var olduğunu vurgulayarak, "Devlet başka şey, millet başka şey değildir. Millette ne varsa, milletin içinde ne varsa, milletin zihniyetinde ne varsa devletin yönetiminde de o olacaktır. Onun için devlet vatandaşına yan gözle bakmayacak, tepeden bakmayacak vatandaşını şekillendirmeye çalışmayacak. Vatandaşının ne talebi var, ne ihtiyacı varsa onu emir telakki ederek yerine getirmeye gayret edecektir" şeklinde konuştu.

- "Devletin bütün imkanları millet içindir"

Türkiye'de bir zihniyet değişimine şahit olunduğunu dile getiren Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Amiyane tabiri ile devlete zihniyet değiştirmek deveye hendek atlatmaktan daha zor bir iştir. İşin henüz başındayız. Türkiye'de ceberut devlet anlayışından kerim devlet anlayışına doğru bu değişme başladı. Daha sürecek, daha çok işimiz var. Ta ki bütünüyle vatandaş devletin her şeyine hakim ve Türkiye'nin yegane beşeri anlamda egemen gücü olana kadar. Dolayısıyla bu fevkalade önemli bir noktadır. Devletin bütün imkanları millet içindir. Devletin bütün gücü millet içindir. Yoksa milletin gücü devlet için değildir."

Kurtulmuş, milleti özgür ve güçlü olmayan devletlerin güçlü bir şekilde ayakta kalamayacağını belirterek, "Onun için bize atalarımız dediler ki, 'insanı yaşat ki devlet yaşasın', 'devleti yaşat ki insan yaşasın' değil. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, bizim devlet anlayışımızın merkezinde bu vardır" ifadelerini kullandı.

- Kurtulmuş, türkü söyledi

Konuşmanın ardından ORMEK'in açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra Kurtulmuş ve beraberindeki heyet, kursu gezerek kursiyerlerle sohbet etti. Bağlama kursunda kursiyerlerle "Ordu'nun Dereleri" türküsünü seslendiren Kurtulmuş, hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Kurtulmuş, AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek partililerle görüştü.