Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Karaca:

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Karaca:
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Karaca:
- "Katledilen savcının başta eşi ve çocukları olmak üzere onları rencide edecek görüntülerin yayınlanması hiçbir ülkede, hele hele demokratik ülkelerde asla tasvip görmeyecek bir davranıştır. Bu davranış karşısında Basın İlan Kurumu sessiz kalmamıştır"

ORDU (AA) -  Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, "Katledilen savcının başta eşi ve çocukları olmak üzere onları rencide edecek görüntülerin yayınlanması hiçbir ülkede, hele hele demokratik ülkelerde asla tasvip görmeyecek bir davranıştır. Bu davranış karşısında Basın İlan Kurumu sessiz kalmamıştır" dedi.

Yerel gazete yetkilileriyle istişare toplantısı için kente gelen Karaca, bir otelde düzenlenen kahvaltı programına katıldı. 

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karaca, yerel basının bütün illerde ortak sorunlarının olduğunu dile getirdi. 

Karaca, bu sorunların başında tiraj ve konum itibarıyla çalıştırması gereken eleman sayılarının geldiğini belirten Karaca, bunların hepsinin zaman içinde ele alınıp çözüme kavuşturulmaya çalışıldığını söyledi. 

Kurumun, bu sorunları çözmek için var olduğunu ifade eden Karaca, "Yalnız bunlar yapılırken gazetelerimizin de birtakım şeylerin farkında olması gerekiyor. Gazetelere ilan verilmesinin sebebi, onların okunduğu ve kamuoyunda belli bir izlenirlik oranının mevcudiyeti sebebindendir. Şayet bu konularda bir aksaklık, bir zaaf söz konusu olursa sistemin temeli çökmüş olur. O sebeple bizler bunu bir denge içerisinde yürütmek durumundayız" diye konuştu.

Karaca, gazetelerin öncelikle ne amaçla çıkarıldığını, kendi kendilerine sormalarında fayda olacağına işaret ederek, "Zaten Basın İlan Kurumu gazetelerimizin gelişmesi, güçlenmesi ve daha iyi yere gelmesi için imkanların ve alınması gereken tedbirlerin üzerinde duruyor, bunları da hayata geçirmeye çalışıyor" diye konuştu. 

- Şehit edilen savcının fotoğraflarının yayınlanması

Karaca, Çağlayan Adliyesi'nde şehit edilen savcının bazı fotoğraflarının gazetelerde yer almasına değinerek, "Ne yazık ki bazı kesimler tarafından, Basın İlan Kurumunun, hükumetin ve iktidarların arzusu doğrultusunda hareket ederek bu şekilde karar aldığı yönde görüntü verilmeye çalışılıyor. Bunun hiçbir şekilde alakası yok. Basın ahlak ilkeleriyle ilgili bir kanun var. Bu da 1994 yılından beri uygulanan mevzuattır. Bu kanunla Basın İlan Kurumuna inceleme ve karara bağlama gibi görevler verilmiştir" ifadesini kullandı.

  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın 31 Mart'ta Çağlayan Adliyesinde rehin alınmasıyla ilgili görüntülerin yayınlanmasına değinen Karaca, şunları kaydetti:

"Katledilen savcının başta eşi ve çocukları olmak üzere onları rencide edecek görüntülerin yayınlanması hiçbir ülkede, hele hele demokratik ülkelerde asla tasvip görmeyecek bir davranıştır. Bu davranış karşısında Basın İlan Kurumu sessiz kalmamıştır. Bahsedilen mevzuat çerçevesinde bu durum incelenerek ve gazetelerin haberleri ve resimleri veriş tarzı da incelenerek çok sayıda gazetemize bu konuda gerekli yaptırım uygulanmıştır. Bu yapılırken hiçbir şekilde gazetelerin yayın politikası ve çizgisi söz konusu değildir.  Ceza alan 39 gazeteye bakıldığında bu açık ve net görülecektir."