"Birileri bu seçimi hassas bir duruma getirmeye gayret ediyor"

"Birileri bu seçimi hassas bir duruma getirmeye gayret ediyor"
"Birileri bu seçimi hassas bir duruma getirmeye gayret ediyor"
- Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: - "(Milletvekili adaylarına yönelik saldırılar) Birileri Türkiye'de millet iradesinin sandığa, sandıktan da yönetime yansımasından rahatsızlık duyuyor. Özellikle birileri bu seçimi hassas bir duruma getirmeye gayret ediyor, bunu kabul etmek asla mümkün değil" - "Türkiye'nin demokrasisi artık oturmuştur, birilerinin bu hain saldırıları, hain provokasyonları yüzünden asla Türkiye demokrasisi geldiği bu seviyeden geriye gitmeyecektir"

ORDU (AA) - GÖKHAN GÜCÜKLÜOĞLU - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, millet iradesinin sandığa, sandıktan da yönetime yansımasından rahatsız olanlar bulunduğunu belirterek, "Özellikle birileri bu seçimi hassas bir duruma getirmeye gayret ediyor, bunu asla kabul etmek mümkün değil" dedi.

Kurtulmuş, çeşitli partilerin milletvekili adaylarına yönelik saldırılara ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, bu tür provokasyonların her seçim döneminde olabileceğine işaret etti. 

Türkiye 'nin böyle standartları yüksek demokratik bir seçim süreci yaşamasından rahatsızlık duyanlar olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Birileri Türkiye'de millet iradesinin sandığa, sandıktan da yönetime yansımasından rahatsız oluyor. Her seçim döneminde bu tür bazı provokasyonlar olur. Özellikle birileri bu seçimi hassas bir duruma getirmeye gayret ediyor, bunu asla kabul etmek mümkün değil" diye konuştu. 

Kurtulmuş, bunun tam anlamıyla bir provokasyon olduğuna dikkati çekerek, "Millete karşı yapılmış bir haksızlıktır. Türkiye çok şükür çevremizdeki bütün ülkelerle kıyasladığımızda bizi hepsinden ayırt eden en temel özellik, ne olursa olsun, darbe bile olsa ertesinde sandığın hemen ortaya çıkmasıdır. Milletin sandıkta etkin şekilde yönetime katılmasıdır" ifadelerini kullandı. 

- "Türkiye demokrasisi oturmuştur"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye'de demokrasinin artık oturduğunu vurgulayarak, hain provokasyonlar yüzünden bundan geriye dönüşün olmayacağını dile getirdi. 

Saldırılara rağmen partilerin tabanlarının büyük bir çoğunluğunun olaylara karşı sağduyulu davranarak aklıselimle hareket ettiğini belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bu sevindirici bir taraftır. Üç beş serseri mayın çıkabilir, üç, beş provokatör çıkabilir ama şehirlerimizin büyük bir kısmında bu anlamda seçim kampanyası barış içerisinde devam ediyor. Ben bunların arkasındaki faillerinin en kısa zamanda yakalanacağına yürekten inanıyorum. Kimsenin şüphesi olmasın. Seçime kadar olan sürecin de barışçıl bir ortamda devam etmesini diliyorum." 

Kurtulmuş, herkesi olaylara karşı daha sağduyulu olmaya davet ettiklerini söyledi.