CHP'nin Ordu mitingi

CHP'nin Ordu mitingi
CHP'nin Ordu mitingi
- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: (1) - "Türkiye'de yoksulluğu bitirip güzel Türkiye'yi, üreten Türkiye haline dönüştüreceğiz" - "17 milyon yoksul, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye'sine yakışmıyor. İsteriz ki bu ülkede hiç kimse 'Ben yoksulum' demesin. Herkesin işi, aşı olsun. O nedenle 4 yıllık yetki verin diyorum"

ORDU (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Türkiye'de yoksulluğu bitirip güzel Türkiye'yi, üreten Türkiye haline dönüştüreceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Ordu Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitingte yaptığı konuşmada, siyasete atıldığı gün mal varlığını internet sitesine koyduğunu, bunun tamamının alın terinin karşılığı olduğunu söyledi.

Yoksulluğu, işsizliği, geçinmenin zorluğunu bildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "O nedenle söylüyorum ben sizden birisiyim. Ben sizin çocuğunuzum" ifadesini kullandı. 

"Benim köşeyi dönme gibi bir alışkanlığım yok" diyen Kılıçdaroğlu, 7 kardeş olduklarını ve kardeşlerinin ne iş yaptığını kimsenin bilmediğini anlatarak, "Herkes bir köşede karınca kararınca geçinmeye çalışır ama ben siyasete atıldım, insanca ve özgürce söylüyorum, bütün namusumla söylüyorum, ben siyasette sadece ve sadece bu millete hizmet edeceğim. Sizin için çalışacağım" diye konuştu. 

Siyaseti zenginleşme aracı olarak görmediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Siyaset, halka adanmışlıktır. Siyaset, halkın sorunlarını çözmektir. Sabahtan akşama kadar bizim aleyhimize bir sürü laf söylüyorlar. Efendim CHP iktidar gelirse faizler yükselirmiş. CHP iktidara gelirse çiftçi üretemezmiş ve dolar yükselirmiş. Ordu'dan söylüyorum, bütün Türkiye duysun, hiçbir sosyal yardım kesilmeyecek en az 2 katına çıkacak. Onların götürdüklerini alacağım, millete vereceğim. Hiç kimse endişe etmesin."  

Kılıçdaroğlu, 5 milyon vatandaşın borç batağında olduğunu öne sürerek, "Bu insanlara yazık, günah değil mi? 1 milyon 220 bin vatandaşımız icraya verildi. 98 bin vatandaşımız hapishaneye girdi, çıktı. Bunlar memleketi yarı açık cezaevine döndürdüler. Benim sözüm söz, bu ülkeye özgürlüğü getireceğim" dedi.

- "4 yılda Türkiye'yi şaha kaldıracağım"

Vatandaşlara da bazı görevler düştüğünü anlatan Kılıçdaroğlu, birinci görevin 7 Haziran'da sandığa gitmek olduğuna dikkati çekti. Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İkinci görevimiz, madem ki Türkiye'de huzur olmasını istiyoruz, madem ki Türkiye'de yoksulluk olmasın diyoruz, madem ki Türkiye'de işsizlik olmasın diyoruz o zaman bize bir görev daha düşüyor. Sandığa giderken geçen seçimde şu ya da bu nedenle CHP'ye oy vermemiş bir vatandaşımızı beraber götüreceğiz. 4 yıl süre istiyorum. 4 yılda Türkiye'yi şaha kaldıracağım. Gelin beraber sandığa gidelim ve bu seçimlerde CHP'ye oy verelim. Bunun için bize oy vermeyenleri de ikna edeceksiniz. Ben de size söz veriyorum, çalışacağım. Hiç endişe etmeyin bu ülkede 17 milyon yoksulumuz var. 21. yüzyılda ve 2015 yılındayız. 17 milyon yoksul Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün Türkiye'sine yakışmıyor. İsteriz ki bu ülkede hiç kimse 'Ben yoksulum' demesin. Herkesin işi, aşı olsun. O nedenle 4 yıllık yetki verin diyorum. Bu millet 4 yıllık yetki versin, 4'üncü yılın sonunda hiçbir aile, ben yoksulum demeyecektir."

Aile sigortasını getireceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Yoksul evlerde kadınlara diyeceğiz ki: Git kardeşim bankadan hesap aç. Senin aylık gelirin 100 lira mı, 620 lirasını devlet ödeyecek. 500 lira mı, 220 lirasını devlet ödeyecek. Hiç mi gelirin yok. 720 lirasını devlet ödeyecek. Gideceksin bankadan memur, işçi ve emekli gibi aylığını çekeceksin, çoluk çocuğunun rızkını sağlayacaksın. Seni ve çocuklarını hiçbir aileye, başkasına muhtaç etmeyeceğiz. Sözüm sözdür" diye konuştu.

- "Bu ülkede en yoksul kesim orman köylüleri"

Kimsenin yoksulluğunu teşhir etmeyeceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, "İnsanları onuruyla yaşatacak, onuruyla kucaklayacağız. Türkiye'de yoksulluğu bitirip, güzel Türkiye'yi, üreten Türkiye haline dönüştüreceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, 2B arazilerini orman köylülerine bedava vereceklerini belirterek, "Çünkü bu ülkede en yoksul kesim orman köylüleri. Ormanın dışında hiçbir gelirleri yok. En yoksul kesim. Biz diyeceğiz ki: 2B arazisi senindir, alın terini kullan, geçimini buradan sağla, kimseye muhtaç olma. Bu ülkede ne sorun varsa o sorunun çözümü CHP seçim bildirgesinde var. İlk kez 77 milyon vatandaşımızın sorunlarını çözüyoruz. 13 yıldır iktidardalar. Allah aşkına 13 yılda bu ülkenin hangi sorununu çözdüler" ifadelerini kullandı.

(Sürecek)