Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili YSK'ya başvurular

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili YSK'ya başvurular
Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili YSK'ya başvurular
- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: - "Sayın Cumhurbaşkanımız görevlerini ihlal etmiyor, tam tersine cumhurbaşkanı olarak yapması gereken işleri yapıyor" - "Tabii ki Cumhurbaşkanımız açılışlara katılacak, tabii ki Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin ortaya koyduğu güzelliklerde devletin en üstünde bulunan kişi olarak, bu toplantılarda bulunacak. Bu toplantılarda halkın göstermiş olduğu büyük ilgi, alaka ve teveccüh birilerini rahatsız etmesin"

ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, HDP'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yaptığı başvurulara ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımız görevlerini ihlal etmiyor, tam tersine cumhurbaşkanı olarak yapması gereken işleri yapıyor" dedi.

Kurtulmuş, HDP'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "yansızlık" ilkesine aykırı hareket ettiği iddiası ve gerekli önlemlerin alınması talebiyle YSK'ya yaptığı başvuruları AA muhabirine değerlendirdi.

Cumhurbaşkanının, en önemli görevlerinden birinin  Türkiye 'nin bütün projelerinin takip  edilmesi olduğunu hatırlatan Kurtulmuş,  "Sayın Cumhurbaşkanımız görevlerini ihlal etmiyor, tam tersine cumhurbaşkanı olarak yapması gereken işleri yapıyor. Tabii ki Cumhurbaşkanımız açılışlara katılacak, tabii ki Cumhurbaşkanımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ortaya koyduğu güzelliklerde, devletin en üstünde bulunan kişi olarak bu toplantılarda bulunacak. Bu toplantılarda halkın göstermiş olduğu büyük ilgi, alaka ve teveccüh birilerini rahatsız etmesin" diye konuştu.

Bunların cumhurbaşkanının anayasal görevi ve sorumluluğu kapsamında yer aldığını vurgulayan Kurtulmuş, "Normal olan da budur. Bunun hiçbir gayritabii bir durumu yoktur" dedi.

- "HDP'li arkadaşlarımız da açılışlara katılsın"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, herhangi bir açılışı, herhangi bir salonda birkaç yüz kişi ile ya da meydanlarda yüz binlerce kişiye yapmak arasında hiçbir farkın olmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Açılışlar daha önceden birkaç yüz kişi ile salonlarda yapılırdı. Sayın Cumhurbaşkanımız da çok açık bir şekilde bu sevinçleri, açılıştaki coşkuyu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kazanmış olduğu bu büyük mesafeyi ki bunların her birisi iktisadi kazanımlardır. Hepsini geniş kalabalıklarla paylaşıyor ne güzel. HDP'li arkadaşlarımız da gelsin, açılışlara onlar da katılsın. Bunların siyasi bir tarafı yok. Bunlar, sevinçleri kamuya ortak etmektir." 

HDP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "yansızlık" ilkesine aykırı hareket ettiği iddiası ve gerekli önlemlerin alınması talebiyle YSK'ya yaptığı ikinci başvurunun da reddedildiğini açıklamıştı.