Dayıbaşına "tarım aracı belge" zorunluluğu

Dayıbaşına "tarım aracı belge" zorunluluğu
Dayıbaşına "tarım aracı belge" zorunluluğu
- İŞKUR Ünye Hizmet Merkezi Müdürü Recep Özcan: "Bahçelere işçi götürecek olan ve dayıbaşı olarak tabir edilen kişiler, İŞKUR Müdürlüklerinden tarım aracı belgesi almak zorunda"

ORDU (AA) - İŞKUR Ünye Hizmet Merkezi Müdürü Recep Özcan; "Bahçelere işçi götürecek olan ve dayıbaşı olarak tabir edilen kişilerin, İŞKUR Müdürlüklerinden ' tarım aracı belgesi' almak zorunda" dedi.

Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dayıbaşı olarak görev yapanların belgesiz çalışamayacağını hatırlattı.

Tarım aracı belgesini, işçi çalıştıran dayıbaşı denilen kişilerin almak zorunda olduğunu belirten Özcan, şunları söyledi:

"Dayıbaşı dediğimiz kişilere bu belgeler işçileri bahçeye götürürken sorulmaktadır. Bahçelere işçi götürecek dayıbaşı olarak tabir edilen kişilerin, İŞKUR Müdürlüklerinden tarım aracı belgesi almak zorunda. Bu belgede işçi ile dayıbaşı arasında bir sözleşme imzalanıyor, sonrasında ise dayıbaşı ile bahçe sahibi arasında da bir belge imzalanıyor. Böylelikle dayıbaşı bahçe sahibinden parasını alamadığı zaman veya işçi dayı başından parasını alamadığı zaman bu tarım aracı belgesi devreye giriyor ve belirtilen işçi ücretlerinin ödenmesini İŞKUR aracılık ederek ödenmesini sağlıyor."

Alınan tarım aracı belgesinin 3 yıl geçerli olduğunu belirten Recep Özcan, bu belgenin İŞKUR Müdürlüklerinden 150 lira  karşılığında alındığını kaydetti.

Özcan, "Mutlaka alınması gerekiyor, aksi takdirde şikayet veya yakalanma durumunda cezai müeyyide uygulanıyor. Şehir dışından gelen mevsimlik işçilerin dayıbaşları ise tarım aracı belgesini, bulunduğu ilden alması gerekiyor ancak bulunduğu ilden almamışsa geldiği ilden de alma imkanına sahip" diye konuştu.