Denizdeki havalimanı, bölge ticaretini de canlandıracak

Denizdeki havalimanı, bölge ticaretini de canlandıracak
Denizdeki havalimanı, bölge ticaretini de canlandıracak
- Türkiye'nin ve Avrupa'nın deniz doldurularak inşa edilen tek havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'nın, bölge ekonomisine büyük canlılık getirmesi bekleniyor - OTSO Başkanı Şahin: - "İş dünyası artık gönül rahatlığıyla Ordu'ya, Giresun'a yatırım yapabilecek" - GTSO Başkanı Çakırmelikoğlu: - "22 Mayıs'ta Ordu ve Giresun'un makus talihi kırılacaktır. Her iki şehrimiz, ekonomik, kültürel, eğitim ve turizm alanlarında hızla gelişecek"

ORDU (AA) - GÖKHAN GÜCÜKLÜOĞLU -  Türkiye 'nin ve  Avrupa 'nın deniz doldurularak inşa edilen tek havalimanı olma özelliğini taşıyan ve gelecek ay açılması planlanan Ordu-Giresun Havalimanı'nın, bölge ekonomisine büyük canlılık getirmesi bekleniyor.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, AA muhabirine, Ordu'nun Gülyalı ilçesinde yapımı büyük oranda tamamlanan ve 22 Mayıs'ta açılışı yapılacağı duyurulan havalimanının, Ordu ve Giresun yöresine ekonomik, sosyal, kültürel ve turizm alanında önemli canlılık getireceğini söyledi.

İki kentte de uzun yıllardır bunun hayalinin kurulduğunu dile getiren Şahin, havalimanıyla yörede özellikle ekonomik anlamda hızlı adımlar atılacağına inandıklarını anlattı. Bu sayede bölgeye yatırım yapmak isteyen adamlarının kafalarında soru işaretleri kalmayacağını ifade eden Şahin, "İş dünyası artık gönül rahatlığıyla Ordu'ya, Giresun'a yatırım yapabilecek" dedi. 

- "Havalimanı bulunmaz bir nimet"

Ordu Genç İş Adamları Derneği (ORGİAD) Başkanı Ayhan Kaymaz da havalimanının özelliği itibarıyla Ordu ve Giresun'un tanıtımına katkı sağlayacağını bildirdi.

Her iki kentin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinin hızla artış göstermesini beklediklerini anlatan Kaymaz, havalimanını bu açıdan "bulunmaz bir nimet" olarak gördüklerini söyledi. 

Kaymaz, iş adamlarının havalimanı fırsatını en iyi şekilde değerlendirmek isteyeceklerini kaydetti.

Gülyalı Belediye Başkanı Talip Şen de havalimanının kendi ilçelerinde faaliyet gösterecek olmasından dolayı gurur ve mutluluk duyduklarını ifade etti. 

İlçe esnafının açılış tarihini heyecanla beklediğini vurgulayan Şen, "Ordu ve Giresun'un yanı sıra ilçemiz de ayrı bir açılış heyecanı yaşanıyor. Sonuçta Türkiye'nin ve Avrupa'nın deniz doldurularak inşa edilen tek havalimanı Gülyalı ilçemizde faaliyet gösterecek. Dolaysıyla ekonomik alanda beklentilerimiz büyük" diye konuştu.

- "Ordu ve Giresun'un makus tarihi kırılacak"

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ise havalimanı ile iki kentte bir çok alanda önemli gelişmelerin olacağını dile getirdi.

İş dünyası açısından en önemli kavramın " zaman " olduğuna işaret eden Çakırmelikoğlu, iş adamlarının yatırım yapmak istedikleri bölgeye günübirlik gelip gitmek istediklerini söyledi. Havalimanının iş adamlarına istedikleri kolaylığı sağlayacağına dikkati çeken Çakırmelikoğlu, şunları kaydetti:

"22 Mayıs'ta Ordu ve Giresun'un makus talihi kırılacaktır. Her iki şehrimiz ekonomik, kültürel, eğitim ve turizm alanlarında hızla gelişecektir. Üniversitelere gelen öğrenci ve öğretim üyesi sayılarında artış olacak olması eğitime önemli katkılar sunacak. Bunun yanında zaten turizm alanında gelen turist sayısının artacağı malumun ilanı olacaktır."