Denizdeki havalimanında sona doğru

Denizdeki havalimanında sona doğru
Denizdeki havalimanında sona doğru
- Deniz üzerine inşa edilen Avrupa'nın ve Türkiye'nin ilk havalimanı Ordu-Giresun Havalimanı'nın pist inşaatının tamamı, üst yapının ise yüzde 92'lik kısmı bitirildi - Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz: "Hava koşulları nedeniyle açılış tarihinde bir aksama olmasını beklemiyoruz"

ORDU (AA) - GÖKHAN GÜCÜKLÜOĞLU - Deniz üzerine inşa edilen Avrupa 'nın ve Türkiye 'nin ilk havalimanı Ordu-Giresun Havalimanı'nın pist inşaatının tamamı, üst yapının ise yüzde 92'lik kısmı tamamlandı.

Bölgede etkili olan kötü hava koşulları nedeniyle bir süre yapılamayan havalimanı inşaatındaki çalışmalar, kentteki kar yağışının yerini güneşli havaya bırakmasıyla yeniden başladı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın her yerinde hava koşulları kötüyken çalışma yapılamayacağını söyledi.

Havalimanı inşaatında da birkaç gün çalışma yapılamadığını ama şimdi yeniden başladığını anlatan Yılmaz, "Hava koşulları nedeniyle açılış tarihinde bir aksama olmasını beklemiyoruz" dedi.

Yılmaz, yılların özlemi olan bir hayalin hayata geçmesinde zamanla yarışacak konumları bulunmadıklarına işaret ederek, projenin tamamlanmasının önem taşıdığını vurguladı. 

 Makul gerekçelerle olacak gecikmelerin kamuoyu tarafından normal karşılanacağını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızın da açıklaması, Ordu-Giresun Havalimanı'nın mart ayında açılacağı yönündedir. Bunu söyleyen, bu işin en üst sorumluğunu taşıyan Bakanımızdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın takviminde de mart ayı gözüküyor. Yani mart ayı olmadı, nisan ayı olur. Tarih boyunca beklediğimiz bir havalimanının açılış takvimini günlerle, saatlerle kıyaslamak sadece bir heyecan göstergesi olur. Bizim olaya yaklaşım tarzımız budur." 

- "İnşaatın büyük kısmı tamamlandı"

Yılmaz, inşaatın büyük kısmının tamamlandığını, geriye kalan bölümün de kısa sürede bitmesini beklediklerini belirtti.

Tarih konusunda takıntılarının olmadığını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

"Pist inşaatının yüzde 100'ü, üstyapının ise yüzde 92'lik kısmı tamamlandı. Üstyapıya aldanmayalım, inşaat alanı olarak gözüken bölümler tamamen giydirme usulü yapılacağı için zannediyorum sadece montaj kısmı geriye kaldı. Montaj çalışması da zaten bir günlük çalışma olacaktır."