FAGİAD iş garantili kurs verecek

FAGİAD iş garantili kurs verecek
FAGİAD iş garantili kurs verecek
ORDU (AA) - Fatsa Genç İş Adamları Derneği (FAGİAD) tarafından istihdam garantili "Turizm Otelcilik" kursu verileceği bildirildi.FAGİAD Başkanı...

ORDU (AA) - Fatsa Genç İş Adamları Derneği (FAGİAD) tarafından istihdam garantili "Turizm Otelcilik" kursu verileceği bildirildi.

FAGİAD Başkanı Serkan Erdik, Ordu'nun turizm şehri olmasının önündeki en büyük engelin kalifiyeli eleman sıkıntısı olduğunu söyledi.

Turizm sektörüne kalifiye eleman yetiştirmek için kurs açacaklarını belirten Erdik, "Fatsa'da gençlerin istihdamına yönelik Halk Eğitim Merkeziyle ortaklaşa bir proje başlattık. Yolu uzun ama sonucu güzel olacak bir iş için çaba harcıyoruz. Ordu'yu turizm bölgesi yapmak noktasındaki en büyük sıkıntımız kalifiye elemanın az olması. Bu anlamdaki ihtiyacı gidermek için 18-35 yaş aralığındaki bay ve bayanlara turizm anlamında kurs vereceğiz. Bu kurs için başvurular şu anda başladı. Müracaatlar içinden mülakat yapacağız ve başarılı olan kursiyerlerimizi istihdam garantili olarak aşçılık, servis ve oda garsonu derslerinden oluşan kursa tabi tutacağız. Kursları profesyonel hocalar verecek" dedi.

Kursiyerlerin belgelerini aldıktan sonra Antalya'daki bir otelde ücretli staj yapacağını da sözlerine ekleyen Erdik, şunları kaydetti:

"Bu kurslardan sertifikalarını başarılı bir şekilde alan kursiyerleri, Antalya'daki bir otele ücretli olarak staja yollayacağız. Stajyerlere bu otelde bin 250 lira ücret ödenecek ve yemek ile barınma ihtiyaçları otel tarafından karşılanacak. Bu stajyerlerimiz sezon bitiminde isterlerse otelde çalışmaya devam edebilecekler. Devam etmek istemeyen stajyerleri ise Ordu'da kalifiyeli yetişmiş bir personel olarak turizm anlamında değerlendireceğiz. Kurs mart ayında başlayacak ve nisan ayının sonunda bitecek. Bu kurs sonunda kursiyerler MEB onaylı, turizm anlamında sertifikaya sahip olacaklar. Bu belge ile bölgedeki birçok işletmenin kalifiyeli eleman sıkıntısı ortadan kalkmış olacak. kursiyerler de bu belgeleriyle herhangi bir yerde çok kolay bir şekilde işe girebilecek."