Fatsa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden "zirai ilaç" uyarısı

Fatsa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden "zirai ilaç" uyarısı
Fatsa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden "zirai ilaç" uyarısı
ORDU (AA) - Fatsa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Ayaz, gerekli olmadan yapılan zirai ilaçlamanın zararlı olduğunu bildirdi.Ayaz, yaptığı...

ORDU (AA) - Fatsa Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Ayaz, gerekli olmadan yapılan zirai ilaçlamanın zararlı olduğunu bildirdi.

Ayaz, yaptığı açıklamada, havaların ısınması ve çiftçilerin bahçe işleriyle meşgul olmasıyla saha çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Fatsa'nın tüm mahallelerindeki üreticilerle bir araya gelmeye çalıştıklarını ifade eden Ayaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Müdürlüğümüz belirli aralıklarla mahallelerimize yapmış olduğu çiftçi ziyaretleriyle üreticilerimizi bilgilendirmeye çalışıyor. Ziraat mühendislerimiz tarafından üreticilerimizin tarım arazileri gezilerek, hastalık ve zararlı böcek kontrolü yapılmakta. Bu ziyaretlerde üreticilerimizin şikayetleri dinlenerek, meyve ve sebzelerde meydana gelen hastalık ve zararlıları yerinde gözlemlenerek teşhis yapılmaktadır."

Üreticileri mümkün olduğu kadar zirai ilaçlama yapmamaya davet eden Ayaz, "Bitki koruma ürünlerinin (tarım ilaçları) fazla ve gereksiz kullanıldığında zehir olduğu, başta insanlara, doğadaki canlılara, çevreye, arılara, göllere akarsulara zarar verdiği, canlılarda akut ve kronik zehirlenmelere yol açtığı vurgulanmaktadır" dedi.

Ayaz, üreticilerin bilinçsiz ilaç kullanmaması gerektiğini vurgu yaparak kimyasal mücadele zorunluluğunun söz konusu olması halinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden bilgi alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  AKUT

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  böcek

  ,

  gıda

  ,

  kimyasal

  ,

  koruma