Fatsa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ayaz:

Fatsa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ayaz:
Fatsa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ayaz:
- "Fındık veriminde dünya sonuncusuyuz"

ORDU (AA) - Ordu'da fındıkta dekar başına alınan verimin çok düşük olduğu ABD , Gürcistan, İtalya ve İspanya'dan sonra Türkiye 'nin son sırada yer aldığı bildirildi.

Fatsa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Ayaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya piyasasında en çok fındığı Türkiye'nin ürettiğini ancak dekar başına alınan verimin çok düşük olduğunu söyledi.

Ordu'da son 10 yılın ortalama fındık veriminin 98 kilo olduğunu belirten Ayaz, "İlçemizin tarımsal arazi varlığı 297.374 dekardır. Bunun 286.456 dekarı, yüzde 96'sı fındık arazisidir. İlçemizin son 10 yılın ortalama fındık verimi 98 kilo olurken Ordu'da ise bu üretim 70 kilodur. Sakarya 141 kilo üretim ile zirvede yer alırken Düzce 112 kilo ile ikinci sırada yer almaktadır" dedi.

Dünyada ortalama olarak en çok verimi dekar başına 252 kilo üretimle ABD'nin elinde bulundurduğunu aktaran Ayaz, dekar başına fındık veriminin Türkiye ortalamasının 91 kilo olduğunu belirtti.

Türkiye'deki fındık veriminin çok düşük olduğunu ifade eden Ayaz, "Fındık veriminde dünya sonuncusuyuz. ABD'de 252, Gürcistan'da 199, İtalya'da 147 ve İspanya'da ise 99 kilo dekar başına fındık üretilmektedir. Görüldüğü üzere Türkiye'de dekar başına üretim ABD ve Gürcistan gibi ülkelerden çok daha düşüktür. İlçe müdürlüğü olarak amacımız 90 kilo civarında olan dekara verimi orta vadede 150 kilograma çıkarmaktadır" diye konuştu.

Çiftçilere uyarılarda bulunan Ayaz, sözlerini şöyle tamamladı:

"İlçemizde 150 kilo ortalama fındık hedefini gerçekleştirebilmek için üreticiler sivil toplum kuruluşları ile beraber çalışacağız. Yaşlı fındık bahçelerini gençleştirilmesi, doğru budama, toprak tahlili sonuçlarına göre yeterli ve dengeli gübreleme, hastalık ve zararlılarla etkin mücadele, mevcut eski bahçelerin kademeli olarak daha verimli çeşitlerle yenilenmesi, teraslama, tek dal veya çift sıralı dikim yaparak bu hedefi tutturmalıyız"