Fatsa Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası Başkanı Baş:

Fatsa Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası Başkanı Baş:
Fatsa Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası Başkanı Baş:
- "Ustalık belgesi olmayan esnaf yeni kanunla birlikte odaya kayıt yaptırabilir"

ORDU (AA) - Fatsa Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ayhan Baş, ustalık belgesi olmayan esnafın yeni kanunla birlikte odaya kayıt yaptırabileceğini söyledi.

Baş, yaptığı açıklamada,  2015 yılından önce ustalık belgesi olmayan esnafın odaya kayıt yaptıramadığını hatırlattı.

Ustalık belgesi olmayıp da odaya kayıt yaptırmak isteyen kişileri odaya üye olmaya davet eden Baş, şunları dile getirdi:

"29 Ocak 2015'te yürürlüğü giren Perakende Ticaretin düzenlenmesi kanunu ile odamızdan kayıt esnasında istenilen ustalık belgesi zorunlu olmaktan çıkmış olup, ustalık belgesi olmayan ve bu yüzden oda kaydı yaptıramayan kişiler odamıza gelip kayıt yaptırabilirler. Esnaf ve sanatkarlarımızın oda ve sicil kayıtları sırasında sorun olan, 5362 sayılı kanuna tabi odalarımızın üye kaybetmesine ve dolayısıyla haksızlığa yol açan, teşkilat yöneticilerimizi zor durumda bırakan ve yıllardır çözümü için çaba gösterilen ustalık belgesi sorunu bu kanunla ortadan kalkmış bulunmaktadır."

Bazı mesleklerin "hijyen belgesi" almasının zorunlu olduğunu vurgulayan Baş, "Ayrıca odamıza kayıtlı berber, bayan kuaförü, güzellik salonu, otel işleten üyelerimiz arasında Hijyen Belgesi almayan üyelerimizin de belgelerini almaları zorunlu olduğundan, odamızdan bilgi almaları menfaatlerine olacaktır. Çünkü yapılan denetimlerde yüksek meblağda cezalar uygulanacaktır. Üyelerimizin mağdur olmamaları için konuya hassasiyet göstermelerini rica ediyorum" dedi.


  ETİKETLER:

  Otel

  ,

  esnaf

  ,

  2015

  ,

  kayıt