Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Feyzi:

Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Feyzi:
Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Feyzi:
- "Lütfen pazara yaş ve seçilmemiş fındık indirmeyelim"

ORDU (AA) - Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi, son zamanlarda pazara yaş ve seçilmeden fındık indiğini ve bunun da fiyatlara olumsuz yansıdığını söyledi.

Feyzi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındığın seçilmeden pazara indirildiğini, bunun da fındıkta kaliteyi düşürdüğünü belirtti.

Türkiye 'nin fındık ihracatından 3 milyar doların üzerinde kar elde edebileceğini kaydeden Feyzi, şöyle devam etti:

"2015 yılı fındık hasadı üretici ve tüccarlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Üreticilerimiz inşallah bol kazanç elde eder ve ülkemizde tarım ürünleri içerisindeki en büyük ihracat kaleminden olan fındık mahsulünden ciddi bir şekilde faydalanır. İnşallah 3 milyar doların üzerindeki rakamları geçeriz. Yalnız son günlerde pazara fındık yaş inmeye başladı. Havaların bir hafta yağmurlu geçmesi acelesi olan gurbetçilerimizi zora soktu. O yüzden çoğu gurbetçi pazara yaş ve seçilmeyen fındık indirdi. Bu fındıkta kaliteyi ve fiyatı olumsuz yönde etkilemektedir. Fındığını kurutan ve seçen üreticimizin de hakkı yenmektedir. O yüzden ben bütün üreticilerimizi ve esnafımızı uyarıyorum. Lütfen pazara yaş ve seçilmemiş fındık indirmeyelim."

Feyzi, bazı üreticilerin patozun altından çıkan fındığı bile harmana karıştırdığını ifade eden Feyzi, şunları kaydetti:

"Tüccarlarımız da bu kişilere karşı dikkatli ve tedbirli olsun. Herkesi bu konuda sorumlu davranmaya davet ediyorum. Üretici komşusunu da uyarmalı ve toplum bilinçlenmeli. Yaş fındık getiren üreticiyi uyarırsak kimse bunu yapmaya cesaret edemez. Şu anda fındık fiyatları 11 lira seviyelerine düştü. 12 liradan başlayan fındık fiyatlarının düşmesindeki en büyük neden yaş ve seçilmemiş olarak pazara gelen fındıktır. Fındığını hakkıyla kurutan ve seçen üreticiler bizim başımızın tacıdır. Bir kesim üreticilerimiz patoz altından çıkan fındıkları bile harmana karıştırmaktadır. Böylelikle haksız bir kazanç elde edilmeye çalışılmaktadır. Bakmadan hiçbir tüccar fındık almasın."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  YAŞ

  ,

  Tarım

  ,

  toplum

  ,

  lira

  ,

  kar

  ,

  Karşı

  ,

  2015