Fatsa'da kadın çiftçilere mantar zehirlenmeleri anlatıldı

Fatsa'da kadın çiftçilere mantar zehirlenmeleri anlatıldı
Fatsa'da kadın çiftçilere mantar zehirlenmeleri anlatıldı
ORDU (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odalarının ortaklaşa düzenlediği 'Kadın...

ORDU (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odalarının ortaklaşa düzenlediği ' Kadın Çiftçi Eğitim Protokolü' kapsamında Fatsa ilçesinde seminer düzenlendi.

Fatsa Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü konferans salonunda kadınlara yönelik düzenlenen "Mantar Zehirlenmeleri" konulu seminerin sunumunu, Fatsa Toplum Sağlığı Merkezi hemşiresi Aysun Kaya ve ziraat mühendisi Hatice İmamoğlu yaptı.

Doğal alanlarda yetişen tüm mantarların zehirli olduğunu anlata Kaya, "Doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehir bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak çiğ ya da pişirilerek yenmesi çok tehlikelidir. Mantarların zehirli olup olmadığını yetkililer bile testlerden geçirmeden anlayamaz. Bizler vatandaşlara kültür mantarları tüketmelerini öneriyoruz. Kültür mantarları bünyelerinde bir zehir barındırmaz" dedi.

Kaya, mantar zehirlenme belirtilerinin sersemlik, bilinç bulanıklığı, baş dönmesi, karın ağrısı, kas ağrıları, ağızda metalik tat, terleme, konuşma güçlüğü, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, denge bozukluğu, bulanık görme, bulantı ve kusma olduğunu belirterek, bunların görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini söyledi.

Fatsa İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Ayaz da kadınlara yönelik eğitici seminerlerin 5 hafta süreceğini ve her hafta farklı konuların anlatacağını aktardı.