Fındığın kilogramı 20 liraya çıktı

Fındığın kilogramı 20 liraya çıktı
Fındığın kilogramı 20 liraya çıktı
- Ordu'da sezon başı 10 liradan alıcı bulan kabuklu fındığın kilogramı, serbest piyasada yüzde yüz artış göstererek 20 liraya kadar çıktı - OTSO Fındık Komitesi Başkanı Enginyurt: "Hayaldi gerçek oldu, olmaz denilen fındık fiyatı 20 lira oldu"

ORDU (AA) - Ordu'da sezon başı 10 liradan alıcı bulan kabuklu fındığın kilogramı, serbest piyasada yüzde yüz artış göstererek 20 liraya kadar yükseldi.

Geçen mart ayında etkili olan zirai donun fındık rekoltesini düşürmesiyle yeşil altın olarak da bilinen fındığın kilogram fiyatı her geçen gün artıyor. 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Fındık Komitesi Başkanı Evren Enginyurt, düzenlediği basın toplantısında, düşük fındık rekoltesi nedeniyle fiyatların her geçen gün artış gösterdiğini belirterek, "En son 17 liraya kadar çıkan fındık fiyatı bugünlerde 20 liraya ulaştı" dedi. 

Randımansız olarak serbest piyasada manavcıların 20 liradan fındık satın aldığını açıklayan Enginyurt, fiyat artışında doların yükselişinin etkili olduğunu söyledi.

Sezon başında fındık fiyatının 20 liraya yükselebileceği söylentisinin bugünlerde gerçek olduğunu gördüklerini anlatan Enginyurt, "Hayaldi gerçek oldu, olmaz denilen fındık fiyatı 20 lira oldu" diye konuştu. 

Üreticilerin 20 lira karşısında şaşkın olduğunu ancak ellerinde çok fazla ürün bulunmadığını vurgulayan Enginyurt, üreticilerin ürünlerini peyder pey pazara indirerek çuval çuval satmalarını önerdi. 

Fındık fiyatının 20 lira bandını ilerleyen dönemde aşabileceğinin de altını çizen Enginyurt, "2015 yılı ürünün daldaki durumunun netleşmesiyle fiyatlar ya çok artacaktır, yada düşmeye başlayacaktır" diye konuştu. 

Çok kısa süre içerisinde yükselen fiyatların kimseyi şaşırmaması gerektiğini de söyleyen Enginyurt, "Fındık bu yıl altın yılını yaşamaktadır. Belki de fiyat 30 liraya kadar çıkacaktır. Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz" ifadesini kullandı. 

Enginyurt, havanın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin fındık fiyatını yükselttiğini sözlerine ekledi. 

 

 

 

 


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  sanayi

  ,

  lira

  ,

  sezon

  ,

  2015