Fındık üreticisi destek ödemelerine ilgi gösteriyor

Fındık üreticisi destek ödemelerine ilgi gösteriyor
Fındık üreticisi destek ödemelerine ilgi gösteriyor
- Fındık üreticilerini destekleme amaçlı verilen alan bazlı destekleme ödemelerine Ordu'da başlanmasının ardından yüzlerce üretici banka ATM'leri önünde uzun kuyruklar oluşturdu

ORDU (AA) -  Fındık üreticilerini destekleme amaçlı verilen alan bazlı destekleme ödemelerine, Ordu'da başlanmasının ardından üreticiler banka ATM'leri önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan takvimin ardından fındık üreticilerinin hesaplarına, dün akşam 18.00'den itibaren destek ödemeleri yatmaya başladı. 

Bunun üzerine Ziraat Bankası ATM'lerine gelen fındık üreticileri, uzun kuyruklar oluşturdu. 

Üreticilerden Yılmaz Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 dönüm bahçesi olduğunu belirterek, "Paraların hesaplarımıza yattığını öğrenir öğrenmez banka önüne geldik. Hükümetimizden Allah razı olsun. Ben 4 yıldır bu ödemeden faydalanıyorum. Bu sene dönüm başı 170 lira para alacağım. Toplamda da 5 bin 100 lira almış olacağım. Bizim için çok büyük bir fırsat. Bu parayla gübre alacağım. Bahçelerimin bakımını yaptıracağım" diye konuştu.

Huriye Çiçek de banka önüne geldiğinde uzun bir kuyrukla karşılaştığını belirterek, "Ama paramı çekmeden gitmeyeceğim. Bu parayı kaç aydır bekliyorum. Bizim için tam zamanında geldi. Alacağım 3 bin liraya yakın parayla borçlarımı kapatacağım" ifadesini kullandı. 

Tarık Tut ise fındık üreticisinin her zaman yanında olan hükümete teşekkür ettiğini söyleyerek, "Bu paradan sadece bizler değil tüm bölge halkı ve esnaf yararlanacak. Bu para piyasayı hareketlendirecek. İnşallah bundan sonra da bu ödemeler devam eder" dedi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt de fındık üreticisinin sabırsızlıkla beklediği alan bazlı destekleme ödemelerine kavuştuğunu belirterek, "Üretici, bu parayla çok rahatlayacak. Kimisi borcunu verecek kimisi gübresini alacak. Bu anlamda baktığımızda bu para üreticinin yüzünü çok güldürecek" ifadesine yer verdi. 

Cörüt, ödemelerin zamanlama olarak iyi bir dönemde yapıldığına da işaret ederek, şunları kaydetti:

"Yeni fındık hasat sezonu öncesi ödemelerin yapılmasını doğru buluyoruz. Çünkü üretici bahçesinin bakımını yapmaya başlayacak. Bakım demek bir yerde ekonomi demektir. Yapılacak tüm işlerde üreticinin cebinden para çıkacak. Ancak şimdi ödemeyle birlikte üreticiler bahçelerinin bakımlarını rahatlıkla yapabilecekler."