Fındıkta rekolte belirleme çalışmaları

Fındıkta rekolte belirleme çalışmaları
Fındıkta rekolte belirleme çalışmaları
- Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Soydan: "En doğru tahmin çotanak sayımı ile yapılır"

ORDU (AA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi, Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, fındık rekoltesiyle ilgili en doğru tahminin çotanak sayımı ile yapılabileceğini söyledi.

Soydan, yaptığı açıklamada, fındık kaybına uğratan faktörlerin varlığına dikkat çekerek, bazı kurumlar, bazı yetkililerin daha fındık çotanağı büyümeden karanfil sayımına göre fındık rekoltesi açıkladıklarını, bunun kesinlikle doğru bir tahmin olmadığını ifade etti.

"En doğru tahmin çotanak sayımı ile yapılır" diyen Soydan, haziran ayı sonlarında çalışmaların yapılacağını söyledi. 

2015 yılı fındık sezonu için rekolte çalışmaları yapacaklarını kaydeden Soydan, şöyle devam etti:

"Bizim ilk tercihimiz bütün kurumların bir araya gelerek bir komisyon oluşturularak tek rekolte yapılmasından yana. Ama bakıyoruz ki şu anda bazı kurumlar, bazı yetkililer daha fındık çotanağı büyümeden karanfil sayımına göre fındık rekoltesi açıklıyorlar. Bu kesinlikle doğru bir tahmin değildir. En doğru tahmin çotanak sayımı ile yapılır. Bu çalışmanın da en uygun zamanı haziran ayının sonlarıdır. Çünkü fındıkta önümüzde fırtına , kuraklık, fındık kurdu gibi durumlarla fındığın kaybına sebep olacak faktörler bulunmaktadır. Tek bir komite oluşturulamadığı takdirde biz Ziraat Odası olarak rekolte çalışmaları yaparak çıkıp kamuoyuna açıklama yapacağız. Çünkü biz üretici temsilcisi olarak ürettiğimiz ürünün rekoltesini açıklamak bizim en doğal hakkımız. Bizim asıl görevimiz üreticinin cebine bir kuruş fazla para girmesidir. Bunları yaparken de tabii ki hiçbir zaman manavı, sanayiciyi de bir tarafa atmıyoruz. Çünkü bu birlik içinde olunması gereken bir süreçtir."