Fındıkta rekolte tahmin çalışmalarına başlandı

Fındıkta rekolte tahmin çalışmalarına başlandı
Fındıkta rekolte tahmin çalışmalarına başlandı
- TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan: - "Bilimsel çalışma sonucu rekolte tahminini temmuz ortalarında açıklayacağız"

ORDU (AA) -  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, bilimsel çalışma sonucu tahmini fındık rekoltesini temmuz ortalarında açıklayacaklarını bildirdi.

Soydan, yaptığı yazılı açıklamada, rekolte tahmini için titiz bir çalışma yapılacağını belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve ziraat odaları olarak, 2015 yılı tahmini fındık rekoltesini belirlemek üzere komisyon kurduklarını belirten Soydan, komisyonun, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz başkanlığındaki ziraat mühendislerinden oluştuğunu kaydetti.

Prof. Dr. Turan Karadeniz ve ekibinin, 27 Haziran itibarıyla Artvin'in Borçka ilçesinden çalışmalara başladığını bildiren Soydan, 6 il ve yaklaşık 130 ilçeyi dolaşarak bilimsel çalışma yapılacağını, bilimsel çalışma sonucu rekolte tahminini temmuz ortalarında açıklayacaklarını belirtti.

Soydan, çalışma esnasında özellikle külleme hastalığının verdiği zararların göz önünde bulundurulacağına işaret ederek, " Genç ve yaşlı bahçelerin verimleri dikkate alınacak. Özellikle Haziran sonu fındık dökümleri dikkate alınarak çok ciddi ve titiz rekolte çalışması yapılacak. Bu yapılan rekolte, özellikle fındık bahçesinden harmana gelen ürününün rekoltesi olacaktır" ifadesini kullandı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Artvin

  ,

  Ziraat

  ,

  karadeniz

  ,

  genç

  ,

  yönetim

  ,

  2015