Genel seçimlere doğru

Genel seçimlere doğru
Genel seçimlere doğru
- AK Parti Ordu milletvekili adayı Çanak: "1982 darbecilerinin yazdığı anayasanın hala işlevini devam ettiriyor olması, Türkiye için bir talihsizliktir"

ORDU (AA) - AK  Parti Ordu Milletvekili Adayı Oktay Çanak,  "1982 darbecilerinin yazdığı anayasanın hala işlevini devam ettiriyor olması, Türkiye için bir talihsizliktir" dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Altınordu ilçesine gelen Çanak, esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

Çanak, halkın şahsına ve partisine ciddi bir teveccüh gösterdiğini belirterek, "Ordu, büyükşehir olmasıyla yeni hizmetler almaya başladı. Yerel hizmetlerin artmasına bağlı olarak şehrimiz güzelleşmeye başladı. İnsanların yaşam kalitesi de buna bağlı arttı" diye konuştu.

Çanak, 1982 anayasasının bir darbe ürünü olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Ben bir hukukçuyum ve daha önce baro başkanlığı yaptım. Her devletin ve milletin bir anayasası vardır. Anayasa o devletin kurallarının yazıldığı yazılı bir metindir. Muhalefetin şiddetle direndiği ve karşı geldiği anayasa Türkiye'nin önünde bir dağ gibi durmaktadır. Kullandığımız anayasa 1982 darbesinin bir ürünüdür. Darbeyse hukuka aykırı bir şeydir. Hatta bu darbeyi yapanlar şu anda yargılanıyor. 1982 darbecilerinin yazdığı anayasanın hala daha işlevini devam ettiriyor olması Türkiye için bir talihsizliktir. AK Parti 'nin fıtratında devletin millet için olduğu ve asıl önemli olanın millet olduğu vardır. Biz bu dönemde devletin anayasasından milletin anayasasına geçiş yapmak istiyoruz. Devletini koruyan değil, milletini koruyan bir anayasa inşa etmek istiyoruz. Çünkü kullandığımız anayasa ruhunu kaybetmiştir. Biz bu anayasayı günümüzün gerçeklerine uygun, gelişmemize katkı verecek bir düzenlemeye sokacağız."